Nachádzate sa tu

Lyžiarska turistika ŠKT KNM (2010)

6.1.sme sezónu začali tradičným prejazdom Husárik-Petránky-KNM bol to už 23.ročník a zúčastnilo sa ho celkom 29 bežkárov a taktiež keďže bolo menej snehu aj 37 peších turistov,ktorí prešli rôzne dlhé trasy.
8.1.to bol LP-Moravsko_Sliezskými Beskydami ,ktorý bol náročný svojou dlžkou 33km/950m prevýšením.
16.1.sme sa zúčastnili akcie,ktorú zorganizovala Lokomotíva Čadca a bola to akcia okolo priehrady Nová Bystrica na tejto výborne zorganizovanej akcií sa celkom zúčastnilo 19našich bežkárov.
16.1.to bola akcia prejazd-Semeteš-Kamenité-Jak.vrch-Vrchrieka-Majtánky-KNM-25km/800m prevýšením. kde za ideálneho počasia bol prekrásny kruhový výhľad na okolité pohoria-Mor.-Sl.Beskydy,Strážovské vrchy, Vsetínské vrchy,Malú Fatru ale aj Západné Tatry. Začiatok aj záver sa pre nedostatok snehu išiel pešo ale keďže bolo ideálne počasie stálo to zato vybrať sa na bežky.17.1.to bol prejazd -Turzovka,Bukovina-Jakubovci-Nesluša. Keďže sa na trase nachádzajú zvažnice vhodné na cibrenie lyžiarskej techniky a nie je tam ani veľké prevýšenie je vhodná pre začínajúcich bežkárov ktorá sa nám tu každoročne objavujú a bežky ich potom už držia aj naďalej.
24.1.-30.1.to boli prejazdy v rámci prípravy LP-Kys.vrchovinou v okolí Vadičovskej doliny a poza Steny a Ľadonhoru.
30.1.-náročný prejazd "Jánošíkovym krajom",ktorý organizujú Žilinčania-tento bol preložený z 23.1.pre nedostatok snehu ale po napadaní snehu sa na trasách 38km/800m,22km/600m a 16km/300m zúčastnilo celkom 27 našich bežkárov.Podmienky boli napriek tomu,že bolo menej snehu výborné.
6.2.-sme zorganizovali najväčšiu akciu už 33.ročník prejazdu Kys.vrchovinou na ktorom sa zúčastnilo vyše 150 bežkárov zo širokého okolia Kysúc,Třinca,Prievidze,Bratislavy,Ilavy,Žiliny.Aj napriek tomu,že bolo počas týždňa veľké oteplenie bolo to za krásneho slnečného počasia s nádhernými výhľadmi na Malú Fatru s dominantou Veľkým Rozsutcom.Vynikajúce občerstvenie nám zabezpečila obec Horný Vadičov a stredisko Hájnice.
13.2.-to bol prejazd Kysuckou magistrálou zo Skalitého cez Švancarov-Tri kopce do Čadce-24km/650m. Tohto prejazdu sa zúčastnilo 18 bežkárov,ktorí boli spokojní hlavne so snehovými podmienkami.
20-21.2.-sme sa zúčastnili akcie,ktorú organizovala Lokomotíva Čadca po dlhej dobe ako dvojdňovú a bola dobre zabezpečená organizátormi.Na trasách z Makova,Kopaníc cez Melocik na Semeteš sa zúčastnilo 15 bežkárov ŠKT a na druhý deň z Turzovky cez Husárik do Čadce 14 našich bežkárov.
27.2.-sme poriadali AZ na Oravu na tradičný prejazd"Lomnianským krajom"už jubilejny 30.ročník, kde touto akciou žije celá dedina Lomná.Počas prejazdu je na trase zabezpečené vyborné občerstvenie v polovici trasy a na záver aj kvalitný hovädzí ale aj držkový guláš a dobrosrdečný organizátori.Je to veľmi pekná akcia na ktorej sa sa radi zúčastňujeme a teraz po otvorení novej cesty na Oravu cez Vychylovku to máme aj oveľa kratšie a preto na Oravu plánujeme viac akcií v tejto prekrásnej časti severného Slovenska.Akcie sa zúčastnilo 44bežkárov na trasách 19km/800m a 17km/650m prevýšením.Celkom sa na tejto akcií zúčastnilo okolo300 bežkárov.Ráno keď sme štartovali v KNM pršalo ale keď sme prichádzali na Oravu už husto snežilo a pripadlo asi 15cm nového snehu.
Ďalej to boli v marci tradičné prejazdy Veľkou Račou do Starej Bystrice, ale aj trasa naopak aby bolo na výber.
6.3.-sa zúčastnilo prejazdu v oboch smeroch 17 bežkárov na trase 23km s prevýšením 1000m.
13.3.-to bol prejazd Veľkou Fatrou,ktorý začína v sedle Malý Šturec-išlo sa autobusom SAD-Turzovka-Dudince ale je to veľmi náročná akcia vhodná len pre zdatných bežkárov čo sa aj tento rok potvrdilo lebo bolo hmlisté počasie s o silným vetrom a bola sťažená viditeľnosť orentácia bola podľa tyčového značenia.Na tejto trase cez najvyšie vrcholy Veľkej Fatry,Krížnu a Ostredok sa zúčastnilo 10 našich zdatných VHT bežkárov,ktorí dorazili do Vyšných Lipt.Revúc unavených ale spokojných,že zdolali túto veľmi náročnu túru dlhú 30km s prevýšením 1100m.
13.3.v tento deň sa naši 9 bežkáro zúčastnili ďalšej tradičnej bežkárskej akcie na Orave-Horizont-Erdutky,ktorú organizuje obec Or.Lesná a taktiež akciou žije celá dedina a je vynikajúco organizačne zabezpečená preto ju odporúčame aj ďalším Kysuckým bežkárom teraz to máme cez Vychylovku blízko a je tam vždy vynikajúco.
20.3.-to bola ďalšia náročná akcia prejazd Martinských holí cez Veľkú lúku(1475m),ktorej sa za dobrých snehových podmienok zúčastnili traja zdatní bežkari bolo ich menej lebo v tento deň sa konal aj záver alebo rozlúčka so snehom na Oravskej Magure,ktorá mala byť 27.3.ale organizátori z obáv ,že bude málo snehu zorganizovali akciu o týždeň skôr čo neskôr možno aj banovali lebo snehu bolo dosť a dokonca niekde ešte aj pripadol.Tejto rozlúčky so snehom sa zúčastnilo 11našich bežkárov,ktorí prešli trasu z Novote sedlo Glinka Ujsolska cez Javorinu-Rovný Beskyd-Or.Lesnú do Vychylovky trasa bola dlhá 26km s prevýšením 700m a počas bežkárenia sa lúčili so sezónou.
Celkom sme zorganizovali 22 LP- akcií na ktorých sa zúčastnilo 235 členov ŠKT,185 hostí čo je celkom 420 bežkárov. akže je to aj napriek horším snehovým podmienkam ako po iné roky bohatý program.Len treba chcieť a výjsť i aspoň do 800m.n.m.kde bolo snehu na pohyb na bežkách aj na Kysuciach dosť.Akurát to chcelo viac rozmýšľať pri oskovaní a taktiež rátať s náročnejšími zjazdmi a tým,že štarty a závery sa pôjdu aj pešo.
A to máme ešte v rezerve trasy vo Vsetínskych vrchoch,okolo Bílej,Klokočova,kde bývajú vždy dobré upravené trasy. Dobrá ponuka je aj na internete, ktorú ponúka V.Pekár a sú tam aj pravidelné informácie o snehových podmienkách na jednotlivých trasách-takže je z čoho vyberať.Naše akcie sú aj pre začiatočníkov-bežkárov, každý rok a nám podarí získať nových adeptov tohto prekrásneho zimného športu.Našich akcií sa nezúčastňujú iba lenovia ŠKT ale sú vítaní aj nečlenovia turistických oddielov-akcie sú otvorené pre všetkých len treba chcieť.
V pláne bežkárských akcií na rok 2011 sme museli tuho rozmýšľať,ktoré dáme tentokrát do nášho plánu .

František Žabka, ŠKT KNM