Nachádzate sa tu

15.ročník diaľkového prechodu"Kysucké Himaláje"

V tomto roku boli v dňoch 3.-4.júna odštartované znova dve kategórie tohto náročného prechodu.

I.kategória-variant A-klasický:83km/prevýšenie 3900m-odpovedá asi 122km
Štart o 5.00 hod.od Kultána v Radoli, začína výstupom na Vreteň 8199dm-potom  Poľana 8500m-Skríželné-Obelec 8411dm-s.Meriadov- Černatín - Kykula 8260dm-sedlo Korcháň - Bartkov kopec – sedlo Rovne – Klubina, kde bola prestávka a občerstvenie v pohostinstve Horal -turistu Ferdinanda Neslušana. Potom už za príjemného počasia na  Blažejovec 8311dm-Kalinový vrch 8164dm-do Oščadnice, penziónu Drevorubač - záver 1.dňa.kde nás čakal výborný guláš, ktorý uvarili manželia Lapihúskovci. II.deň- Švancarovci - Liesková 8499dm-Javorské 8445dm-Čadca-Briava 8206dm-Vojtov vrch  8403dm - Chot.kopec - Petránky - Vrchrieka 8612dm-Jurdovci-Jakubovský vrch 8749dm-Žiar 8692dm –Nesluša a na záver Jastrabie 8513dm a odtiaľ cez Majtánky do Suľkovskej pivárne, hlavného stanu kde nás už čakala príjemná obsluha s občerstvením. Potom sme slávnostne odovzdali diplomy turistom-B trasy, ktorí už dorazili ale s veľkým napätím sa čakalo ako budú postupne prichádzať adepti zdolania všetkých 14-vrcholov "Kysuckých Himaláji"-A-trasy. Ako prvý dorazil okolo  jednej Vladko Šadlák po deviaty krát, ktorý prvý deň ukončil až v Čadci. Druhý prišiel Marcel Čelko po druhy krát ako tretí o piatej najvzdialenejší účastník  z Častej pri Pezinku Lukáš Cisár po prvý krát ,ďalej potom až o pol deviatej prišiel Jaroslav Hmíra s Miroslavom Marušom, ktorím sa to podarilo na prvý pokus. Ďalej  sprievodca Ing.Dušan Šrenkel už po šiesty krát a Teo Braciník, ktorý zavŕšil  10 úspešných prechodov. V cieli ich čakali aj ďalší úspešní zdolávatelia týchto vrcholov, ktorí sa pre rôzne príčiny nemohli na tejto obľúbenej akcií tento rok zúčastniť.

Tak isto treba poďakovať za vynikajúce výkony aj tým, ktorí zdolali  vrcholy B-trasy,ktorými boli  sprievodca Emil Chilý.S ním to boli Danka Grečová,Mirka Glončáková,Danka Heldová,Renáta Bohdaňová,Marián Škola,Milan Konárik,Eva Dratnalová, Ing.Ľubomír Galvánek, Ing.Peter Šotkovský  a sprievodca František Žabka.

II.kategória-variant B-zľahčený:65km/prevýšenie 2500m-odpovedá asi 90km.
Obdiv patrí takisto aj Márií Jakubíkovej, ktorá zdolala A- trasu už 10krát a tento krát absolvovala trasy AB spolu s Viktorom Cabukom, ktorý už takisto zdolal trasu A vlani.
Taktiež tým čo sa zúčastnili iba jeden deň. Ing.Bohuš Galvánek, Zdenka Pekárková, Martinka Cabuková, Erika Kubaščíková, Martin Dráb, Timotej Berenhauser, Pavel Virdzek, Zdeno Hrdý, Beáta Kontrišová, Erika Hmírová, Jaroslav Falát, Augustín Jakubík, Mirka Karásková, Vladislav Karásek, Kvetka a Stano Heľovci, Jarka Šidlová,Petrík Šotkovský, Slávka Lisková, Anka a František Obšivanovci, Vladimír Urban, Julius Peťko, Ľubomír Kubánek a Adam Tabaček, náš fotodokumentarista, ďalší ,ktorým sa podarilo zdolať už aj A. Taktiež patrí veľký obdiv naším najstarším a pravidelným účastníkom Ing.Ondrejovi Baránkovi, ktorý zdolal taktiež dvakrát A-trasu  a Ing. Jaroslav Mikovčák, ktorí mali po oba dni upravenú skrátenú trasu ale všetci ich obdivujeme, že aj v takom veku sa dá na tejto náročnej akcií zabojovať ale hlavne sa zúčastniť a byť na trase s kamarátmi a odovzdávať im cenné skúsenosti. Znova sme mali tiež aj prieskumníkov na horských bicykloch, ktorí absolvovali upravenú trasu a boli to Ondrej Tulec a Roman Minarovič a taktiež Ján Ceniga, ktorý robil prieskum okolia Oščadnice v rámci prípravy zimného zrazu .Poďakovať treba aj Jarkovi Stuchlíkovi, ktorý  zdolal už 9 krát A-trasu ako sprievodca, teraz  zabezpečoval  prepravu batožiny, Erichovi Kameňovskému ,ktorý zabezpečil výrobu diplomov, Radovanovi Majcherovi s RM-sportu ako aj Silvestrovi Pastvovi z firmy Instal. Taktiež vedeniu firmy Kinex, ktorú na tejto akcií aj reprezentoval Ing. Ľubomír Galvánek ,ktorému ďakujeme za výrobu tričiek pre našich sprievodcov s logom „KH“. Ďalej patrí vďaka aj Márií Ondruškovej s personálom Suľkovskej pivárne za vynikajúcu obsluhu a samozrejme Mirke Žabkovej za morálnu podporu a toleranciu pri organizovaní tejto dvojdňovej akcie.Všetkým sme udelili čestné diplomy za podporu pri organizovaní tejto náročnej turistickej akcie. Celkom sa akcii zúčastnilo 52 turistov aj napriek teplému  počasiu a búrkam v nedeľu  to bolo skoro ideálne a podľa našich predstáv ale bolo treba nosiť veľa tekutín a stále ich doplňovať aby nedošlo k dehydratácií organizmu. Neboli to len členovia ŠKT-KNM ale aj turisti zo širokého okolia.

Zatiaľ sa počas týchto pätnástich ročníkov zúčastnilo vyše dvestodeväťdesiatpäť  zdatných turistov z ktorých niektorí každý rok. Zdolať všetkých 14-vrcholov-A-kategórie dokázalo už 82 turistov z ktorých  36 tim sa to podarilo už viac krát.

Takže počet sa úctihodne rozrastá a po chystaných úpravách nás bude v budúcom roku 2018 určite ešte viac lebo to bude už  16.ročník a ten musí stať zato. Takéto veľmi náročné akcie sa nedajú robiť bez podpory turistického oddielu ŠKT-KNM ,ktorý je od roku 2009 členom MŠK K.N.Mesto aj od mesta ako aj  priazne pre šport v K.N.Meste od pána primátora Ing.Jána Hartela. Touto cestou im všetkým veľmi pekne v mene našich členov ďakujem.

                                                                                          František Žabka, predseda ŠKT Kysucké Nové Mesto