Nachádzate sa tu

Primátorský výstup na Holý vrch, 10. ročník

Dňa 1. septembra usporiadal oddiel ŠKT Kysucké Nové Mesto v spolupráci s mestom Kysucké Nové Mesto 10. ročník už tradičného primátorského výstupu na Holý vrch v Kysuckej vrchovine. Holý vrch je najvyšším vrcholom v katastri Kysuckého Nového Mesta, má nadmorskú výšku 912 m a nachádza sa v hrebeni Stien. Je to hlavný  vrcholový bod  tohto primátorského  výstupu.
Už od rána bolo veľmi teplo, slniečko nás zavčasu riadne začalo smažiť a opekať. Na autobusovej  stanici v KNM,  pri zastávke do Dolného Vadičova sa začala zbierať pomerne veľká skupinka turistov. Nastupujeme do autobusu a o chvíľu už aj vystupujeme. Šľapať sme začali v Dolnom Vadičove asfaltovou cestou smerom ku chate pod Ľadonhorou niekedy atraktivnou chatou, kde sa dalo aj najesť a občerstviť sa. Konečne chatu už niekto opravuje a už nepôsobí dojmom starej schátralej budovy. Prostredie v tejto chatovej oblasti je veľmi pekné .Lúky krásne zakvitnuté samou rôznofarebnou kvetenou. Prichádzame k rozdvojke turistického chodníka, Zelená značka pokračuje v pravo smerom na Vyhliadku pod Stenami a My odbočujeme v ľavo, na žltú značku a začíname riadne prudko stúpať. Pred dotieravým horúcim slnkom nás už chráni tieň stromov, no aj tak je veľmi teplo a sparno. Začíname sa roztápať vo svojom vlastnom pote a šťave, no podmienka výstupu je – vydržať až na vrchol ! Pomerne strmým, miestami aj šmykľavým chodníkom dochádzame  do sedla pod Ľadonhorou, kde je turistický smerovník určujúci smer na Ľadonhoru a do KNM. Nakoľko mal poškodený klobúčik (alebo inač povedané striešku ) , aby bol smerovník aj zo smerovkami chránený pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, vyniesol som nový a za pomoci O.Tulca ho vymieňam , starý potom on znáša dole. Ostatní tiež postupne dochádzajú a počas krátkej prestávky sa tu všetci občerstvujú a doplňaju tekutiny vo výške 883,4mnm. Podaktorí sa tu prezliekajú nakoľko sú mokrí ako keby zmokli.                                                                            Postupne pokračujeme smerom na Holý vrch. Tu nás už čakajú turisti - Galvánkovci ktorí tu išli cez Steny opačným smerom z KNM.  Tu sa spoločne zvítavame. T Bráciník každému zablahoželal k zdolaniu výstupu. Každému účastníkovi odovzdal pamätný list a malé občerstvenie a pozval ostatných na ďalšie turistické akcie. Samozrejme aj primátor mesta J Hartel ktorý tiež vystúpil na svoj vrchol sa neobišiel bez gratulácie a 10-tých hobľoch ako mimoriadny darček pri príležitosti 10-tého výročia výstupu. Tiež mal pre všetkých prichystané milé občerstvenie rôzne sladkosti - aj tekuté .Mali sme krásny výhľad na hrebeň M. Fatry. Niektorí aj opekajú slaninku a iné dobroty. Po dobrom oddychu a občerstvení ešte spoločné foto a pokračujeme ďalej po hrebeni Stien s postupným  klesaním až do Kysuckého Nového Mesta. Fotíme sa pri krásnych skalných vápencových útvaroch. Miestami chôdza pripomína prekážkový beh, nakoľko je popadané veľa  stromov. Prekonávať sa dajú len obchádzaním, preskakovaním, podliezaním, pomaly aj plazením. Aspoň je humor a pekný zážitok. Opatrnosť ale aj tak bola na mieste. Keď sme zišli už do sedla pod Poľanou, zasa pri kríži doplňame tekutiny a ďakujeme Bohu za krásne počasie a za to že sa nikomu nič nestalo. Napokon už len klesajúcou zvážnicou a asfaltkou do Budatínskej Lehoty kde sme v pivárni  Na Posádke  ukončili akciu.
Aj napriek super moc špičkovému – teplému až gýčovému počasiu s akciou bolo všetkých asi 30-účastníkov spokojných , začo nám poďakoval na záver aj Primátor a my jemu. Veď sme si každý preverili svojú psychickú, tepelnú a fyzickú odolnosť.

Tešíme sa ďalší ročník

Za ŠKT KNM: Teodor Bráciník