Nachádzate sa tu

Vsetínske vrchy (2011)

Prvý tohtoročný autobusový zájazd turistického oddielu ŠKT Kysucké Nové Mesto smeroval na Vsetínske vrchy, v rámci lyžiarskej turistiky. Pôvodne sa mal konať minulý rok, ale vzhľadom na horšie snehové podmienky a nízku účasť sa zrušil a preložil sa až na dnešný rok. Nedostatku snehu sme sa však tento rok nemuseli obávať. Išlo sa hrebeňom Vsetínskych vrchov, prevažne po upravených bežkárskych tratiach. Na výber boli 4 trasy, najdlhšia mala 42 km, ďalej boli 30, 25 km trasy a najkratšia mala 16 km, plus vlastný program. Okrem bežkárov z Kysúc sme mali aj účastníkov aj z okolia Žiliny, Bytče a dokonca až z Ilavy.
Deň predtým pršalo, cez noc sa počasie našťastie umúdrilo a ráno nás vítala poloblačná obloha. Všetky trasy sme začínali v sedle Bumbálka. Spočiatku sme museli ísť peši po ceste a potom po zjazdovke až po chatu Třešník. Tam sme už nasadili bežky. Spočiatku sme išli kúsok mimo hlavnej trasy. Netrvalo však dlho a už sme brázdili po čerstvo upravovanej trase podľa plánu. Doslova nás čakala bežkárska diaľnica. Nielen šírkou a  niekde dvoma stopami, ale aj počtom bežkárov, ktorých sme tam stretli. Víkend a príjemné slnečné počasie vylákalo v tento deň mnoho ľudí. Terén bol príjemne zvlnený, ako sa na bežkársku trať patrí. Na mnohých miestach sa otvárali výhľady do širokého okolia, niekde sa išlo zalesneným terénom. Napriek teplotám nad bod mrazu  sa sneh nelepil a neboli problémy s voskovaním (aspoň u mňa nie). Každopádne sme si užívali zimnú idylku.
Najkratšia trasa končila v sedle Soláň. Tam sme počkali na náš autobus v príjemnom prostredí horského hotela Čarták. Ten pripomína skôr chatu než megalomanský hotel, čo bolo príjemným prekvapením a navyše pekne zapadol do horského prostredia. Ďalšie trasy končili v Karolinke, ďalej cez chatu Vsacký Cáb v sedle Dušná a najdlhšia trasa končila až vo Vsetíne. Takže na svoje si prišli začínajúci bežkári aj tí ostrieľaní. Jedna skupinka si neplánovane spravila svoj program a skončila nakoniec vo Valašskej Bystřici.
Na záver vyslovujem vďaku predsedovi ŠKT KNM Ferkovi Žabkovi, Jankovi Cenigovi, všetkým sprievodcom a celému tímu, ktorí sa podieľali na takto vydareného bežkárskeho zájazdu. Poďakovanie patrí aj všetkým účastníkom za bezproblémový priebeh celej akcie.