V okolí Kysuckého Nového Mesta sa nachádza viacero lokalít, ktoré nie sú až tak turisticky navštevované, ako bývajú napr. vrchy Tábor a Vreteň, prípadne rekreačné stredisko Ostré. Pritom ich dostupnosť je veľmi dobrá. Máme ich takpovediac pod nosom, ale je pravda, že aspoň v súčasnosti nevedie na ne žiaden turisticky značený chodník. To však nebráni ich návštevám. Medzi tieto lokality patrí aj vrch Pleš v Kysuckej vrchovine, nachádzajúci sa na pomedzí Kysuckého Lieskovca a Poviny. V minulosti naň viedla turistická značka z Kysuckého Lieskovca, tá už je ale vyše 10 rokov zrušená. Práve tento vrch bol cieľom jednej zo zimných potuliek určených najmä peším turistom, ktorú 20. januára 2019 usporiadal Športklub turistiky Kysucké Nové Mesto.
Tohtoročná zima je veľmi bohatá na snehovú nádielku. Veľká časť turistov si užíva vynikajúce snehové podmienky na svahoch lyžiarskych zjazdoviek alebo na bežkách, či inej forme lyžiarskej turistiky. Preto sa nemožno čudovať, že na autobusovej stanici sa tentokrát zišlo len 6 skalných peších turistov, medzi nimi aj jedna turistka.
Trasa vedie okolo železničnej stanice cez sídlisko Kamence, kde nás čaká posledný člen dnešnej výpravy. Pripájame sa na cestu, vedúcu do Poviny, odkiaľ začína samotný výstup. Z hlavnej cesty odbočujeme stúpajúcou bočnou ulicou pomedzi domy a dostávame sa na rozsiahle lúky. Tie sú vidieť aj z nášho mesta. Z nich sa otvára pre viacerých z nás nie veľmi opozeraný pohľad na Kysucké Nové Mesto so širokým okolím, ktorému dominujú vrchy, ako: Steny, Ľadonhora, Vreteň, Brodnianka a obidve Rochovice. Počasie je oblačné, snehu začína pribúdať. Držíme sa vychodeného chodníčka. Ten končí pri oplotenej búdke. Odtiaľ začína najnamáhavejšia časť výstupu. Snehu je vyše kolien, miestami aj viac. Mať tak snežnice, pomyslel som si. Ale nevadí. Pravidelne sa striedame v prešľapávaní chodníka. Optimistické to nie je ani v lese. Snažíme sa obísť najviac zasnežené miesta cez les, nie vždy to však ide tak, ako by sme si predstavovali. Našťastie sme chodník nestratili. Vyše hodinovým brodením sa dostávame na prvé otvorené miesta na vrcholovej časti. Z bývalých výrubov sa otvárajú pohľady smerom na Javorníky. V diaľke rozoznávame Chotárny kopec a Vojtov vrch. Vzhľadom na snehovú nádielku a s ňou súvisiace namáhavé brodenie nejdeme až na samotný vrchol. Unavení od prebárania a brodenia sa snehom zastavujeme na vyvýšenom mieste, robíme vrcholovú fotku a vraciame sa naspäť tou istou trasou. Smerom dole to už ide lepšie. Za necelú hodinku sme v Povine, odkiaľ sa vraciame do nášho mesta a na sídlisku Kamence sa lúčime.
Celá trasa viedla neznačenými časťami. Orientačne sa však dá zvládnuť, ale lepšie pri nižšej snehovej prikrývke, alebo v obdobiach bez snehu. Z vrcholu Pleš možno pokračovať hrebeňom cez Skačkovu horu až na Žihľavný grúň s napojením sa na zeleno značený chodník. Občas nájdete staré značky na stromoch. Pevne veríme, že pri ďalšom návrate do tejto lokality príde viac účastníkov, ktorí možno prvýkrát spoznajú aj tento kút dolných Kysúc.
Za ŠKT KNM Dušan Šrenkel