Nachádzate sa tu

Značkárska sezóna 2019

Rok ubehol ako voda a okrem turistickej sezóny začíname bilancovať aj uplynulú značkársku sezónu. O tejto sezóne môžeme smelo povedať, že bola nadmieru bohatá.

Počas nej sa podarilo obnoviť značenie na takmer 150 kilometroch značených peších a lyžiarskych turistických trás, pričom približne 135 kilometrov pripadá na pešie trasy, zvyšok tvorili lyžiarske trasy. Môžeme povedať, že túto sezónu sa obnovilo najviac kilometrov za posledných 5 až 6 rokov. Za jeden z úspechov možno považovať aj to, že dva úseky boli obnovené po troch rokoch, po ktorých by sa malo značenie na turistických trasách pravidelne obnovovať. Ďalšie úseky boli obnovené po štyroch až piatich rokoch, jeden až po dlhšej dobe.  

Tento rok sa dostali na radu dlhšie trasy. Z nich boli obnovené nasledovné úseky:

Kysucká vrchovina: celý úsek červeno značenej trasy Kotrčiná Lúčka – pod Obelcom – Krásno nad Kysucou.

Javorníky: červeno značené trasy Čadca – sedlo pod Grapou, Malý Javorník - sedlo pod Lemešnou, modro značená trasa Kysucké Nové Mesto – Zákopčie, Majer, žlto značená trasa Ku prameňu Kysuce.

Kysucké Beskydy: červeno značená trasa Vychylovka – sedlo Demänová, zeleno značené trasy Šance – Svrčinovec – Studeničný, Lodno – Stará Bystrica – Veľká Rača      - Oščadnica, žlto značené kratšie trasy Oščadnica – Príslop, Oščadnica – Kykula.

Turzovská vrchovina: modro značená trasa Korňa – Kmínek.

Z lyžiarskych trás bol obnovený úsek Kysuckej lyžiarskej magistrály Skalité - Magura a kratší úsek Magura – Tichá v okolí Oščadnice.

Okrem týchto úsekov bolo, ako každoročne, dodatočne doplnené značenie na  niekoľkých úsekoch, prevažne na miestach, kde prebehli výruby. Oproti minulým rokom to nebolo až v tak vysokej miere vzhľadom k tomu, že sme mali dosť práce na plánovaných trasách.

Spolu s obnovou značenia sa vykonala údržba na viacerých smerovníkoch, v teréne pribudlo aj niekoľko nových smerovníkov, bolo vymenených viacero poškodených smeroviek, t. j. smerových tabuliek. Žiaľ, začiatkom mája nám zničili vandali nový smerovník v Oščadnici na železničnej zastávke. Je smutné, že si niektorí jednotlivci nevážia prácu druhých a zároveň aj fakt, že poškodzujú niečo, čo slúži nám všetkým.

Aj túto sezónu sa dalo kadečo zažiť počas značkárskych prác v teréne. Minuloročná zima sa dostatočne prejavila v podobe popadaných konárov aj stromov, s ktorými sme sa v rámci možností museli popasovať. Platí jedno ponaučenie: dávať si pozor aj na vlastné zdravie. Totiž aj spadnutá pilinka v oku nie je nič príjemné. Na občas vypadnuté štetce, drôtené kefky a iné príslušenstvá, prípadne vyliatu farbu sme si už zvykli. Vysoký počet  vyznačkovaných kilometrov nás potešil, bolo to však nejedenkrát na úkor iných voľnočasových aktivít, hlavne turistiky. Ale nedá sa byť všade a mať všetko. Na druhej strane nás potešili poďakovania okoloidúcich turistov, v niekoľkých prípadoch aj stretnutie s dávnymi známymi, ktorých sme dlho nevideli.

Záverom chcem poďakovať všetkým, ktorí sa zúčastnili a akýmkoľvek spôsobom pomáhali počas týchto značkárskych prác. Boli to značkári Peťo Kurka, Teo Braciník, Ondrej Tulec, Rado Čečotka, Stanko Mrázik, Janko Chromík, Vlado Janík, Vlado Pekár a všetci pomocní značkári aj značkárky, medzi nimi aj niekoľko nových pomocníkov a pomocníčok. Tiež pribudla úplne nová turistická trasa v Zborove nad Bystricou. Aj vďaka vašej pomoci sa značkovanie aj reálne dostáva do povedomia širokej turistickej verejnosti. Pevne verím, že sa opäť stretneme na najbližšom značkovaní!

                                                                                  Za kysuckých značkárov: Ing. Dušan Šrenkel