Rok 2020 nebol pre turistiku jednoduchý z dôvodu pandémie COVID19. Mnoho turistických akcií a podujatí bolo zrušených, prejavovali sa aj obavy z cestovania nielen do susedných krajín, ale aj verejnou dopravou. Ani v značkovaní to nebolo jednoduché. Jarné obdobie bolo neisté nielen spomínanou pandémiou, ale aj neistotou ohľadom financovania a oficiálneho začiatku značkárskych prác. Našťastie všetko dobre dopadlo, a tak sme sa mohli už začiatkom leta pustiť do plánovanej obnovy značených trás.
Napriek vyššie uvedeným skutočnostiam sa podarilo obnoviť značenie v našom regióne na všetkých plánovaných trasách, čo je približne 120 kilometrov. Zároveň bola vykonaná údržba na približne 28 smerovníkoch, bolo vymenených viacero smeroviek (smerových tabuliek) spolu s tabuľkami miestnych názvov, nový náter dostalo niekoľko značkárskych kolov a niekoľko nových koncových značiek zdobí smerovníky, kde príslušná trasa končí.
Z trás, kde prebehla obnova značenia, uvádzam nasledovné úseky:
Kysucká vrchovina: modro značená trasa Kysucké Nové Mesto – Ľadonhora – Lutiše.
Javorníky: červeno značená trasa Makov, chata – Nad Zápačou, žlto značená trasa Blažková – Vojty – Kýčera, žlto značená trasa Kasárne – sedlo Gežov.
Kysucké Beskydy: červeno značená trasa Čadca – Skalité, Serafínov, modro značené trasy Kýčera – Oščadnica, Lalík, a trasa Rycierova hora – Talapkov Beskyd, zeleno značené trasy Vychylovka, Šudovci – Sedlo Príslop a trasa Krásno nad Kysucou – Kalinový vrch, žlto značené trasy Skalité Serafínov – Zwardoň, sedlo a trasa Vychylovka, Koleno – Vychylovka Pavelkovia.
Turzovská vrchovina: červeno značená trasa Raková, Korcháň – Klokočov, Riečky - Makov, chata.
Okrem plánovaných úsekov boli doplnené značenia aj na viacerých trasách mimo plánu či už z dôvodu výrubov, výmeny stĺpov elektrického vedenia a podobne. Ďalšie aktivity ohľadom značenia mimo hlavného plánu zastavilo daždivé jesenné počasie a opatrenia, súvisiace s druhou vlnou pandémie COVID19.
Ako každú sezónu, tak aj počas tohtoročnej sa naši značkári musia popasovať s nemalými problémami. Písať o nich by bolo na samostatný článok, tak spomeniem len niektoré postrehy našich značkárov. Hlavne chceme apelovať na niektorých turistov, aby nelepili na smerovníky rôzne reklamné nálepky, ktoré sa pred obnovou náteru smerovníka musia ťažko odstraňovať.
Niektorí naši kamaráti sa čudujú, prečo máme také ťažké batohy. Dôvod je jednoduchý: okrem farieb a štetcov nosíme v batohu aj riedidlo (upozorňujem, že rozhodne sa nedá piť!), pílku, záhradnícke nožničky, sekerku, prípadne kladivo, skrutky, klince, matice, sady kľúčov, skrutkovačov, brúsny papier, drôtenú kefu, sprej na odhrdzovanie, handričky na utieranie, prípadne zabalenie použitých štetcov. Samozrejme proviant a pitný režim na celý deň.
Niekedy sa stáva, že na niektorých miestach nie je dostatok objektov na umiestnenie značiek. Netýka sa to len spomínaných výrubov, ale aj lúčnatých úsekov, najmä tam, kde sa križuje viacero poľných ciest alebo chodníkov. Nie všade sa dajú umiestniť značkárske kolíky, hlavne nie na plochách, ktoré sa pravidelne obhospodarujú alebo kosia. Takéto situácie sa riešia improvizovaním, najčastejšie upozorneniami vo forme textu na najbližších vhodných objektoch, najčastejšie na stromoch. V takom prípade je potrebné pozorne sledovať značenie v týchto miestach a postupovať podľa spomínaných upozornení.
Aby som uviedol aj niečo pozitívne, tak nás vždy potešia ďakovné ohlasy turistov na značenie, či už sú to okoloidúci turisti, ktorí nás vidia priamo v akcii alebo od turistov, ktorí vďaka obnovenému značeniu bezpečne trafili do svojho cieľa bez nutnosti použiť navigáciu, prípadne mapu s buzolou. Ešte viac nás potešil záujem viacerých starostov obcí, kde prechádzajú turistické trasy, pričom niektorí z nich videli našich značkárov priamo počas ich práce. Zároveň sa zaujímali o problematiku značkovania turistických trás. Za ich podporu a povzbudenie ďakujeme!
Ani počas tejto sezóny nechýbali vtipné momenty. Najčastejšie sú to neobvyklé, niekedy až kuriózne umiestnenia turistických značiek. Ak značkárovi niekedy chýba farba, pomôže aj farebný štipec pribitý namiesto farebného pásika. A posledný postreh spočíva v skutočnosti, že po nátere stĺpikov smerovníkov by bolo vhodné umiestniť upozornenie s nápisom „Čerstvo natreté“. Odporúčal by som aj v poľskom jazyku, najmä zo skúsenosti v sedle Príslop nad Vychylovkou na slovensko – poľskej hranici.
Na záver chcem znovu poďakovať všetkým značkárom a pomocníkom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na značkárskych prácach. Boli to značkári Peťo Kurka, Teo Braciník, Ondrej Tulec, Rado Čečotka, Stanko Mrázik, Janko Chromík, Vlado Janík a všetci pomocní značkári aj značkárky. Môžeme povedať, že naša značkárska práca má svoj zmysel a podporu širokej turistickej verejnosti. Pevne verím, že sa opäť stretneme na najbližšom značkovaní!
Za kysuckých značkárov: Ing. Dušan Šrenkel