Pôvodná rozhľadňa pod vrcholom Tábor neviem kde a odkedy presne stala ( hoci som to zisťoval aj u starších pamätníkov ) , ale pamätám si ju asi ako 5-ták alebo 6-ták, keď som začal na Veľkú noc ráno chodiť ku krížu , ako ku hrobu na slávnosť zmrtvých vstania pána. Potom po krátkej pobožnosti kňazom pri kríži keď od ohňa a kríža ostatní odišli (bolo to možno hore dole + - viac menej 100 ľudí , ako kedy a aj podľa počasia), sme išli už za svitania ďalej popod vrchol Tábor po lúkach na bahniatka aby som s nimi potešil mamu. Pamätám si to len veľmi slabo, ako akúsi drevenú zrúcaninu ,ale že to bola rozhľadňa ma vtedy ani nenapadlo, ani som nevedel čo to je rozhľadňa , ako krátkeho mamľasa. Na vrchole Tábor 697,4 mnm som v roku 2004 zabudoval vedľa turistického smerovníka najvyššieho bodu vrcholu na strom prvú vrcholovú skrinku a knihu účasti návštevníkov – zapisovateľov tohto významného Kysuckého bodu v pohorí Javorníkov. Potom som tieto skrinky vybudoval aj na vrchole Jakubovského vrchu ktorá neskôr bola zničená. Tiež na vrchole Vreteň ktorú niekto vytrhol a zahodil pod vrchol, ale obnovil som ju a ľudia tam robia ďalej svoje záznamy. Aj na Ľadonhore, ktorú si pod patronát zobral turistický oddiel v Kysuckom Lieskovci. Aj našu skrinku niekto asi v roku 2014 vytrhol a zahodil. Vďaka M. Kovalikovi ktorý ju našiel pod vrcholom som ju opäť zabudoval a zatiaľ stále slúži svojmu účelu.
Prečo ?
Lebo takáto skrinka a vrcholová kniha je na Slovensku skoro na každom vrchole . Je zaujímavé vyčítať s nej potom kto tam bol , koľko zapisovateľov , odkiaľ a kam išli , aké bolo počasie, viditeľnosť, blato a aké pekné zážitky sme zažili a ešte nechávajú svojím kamarátom pekné odkazy , kresbičky, básničky, pozvánky, ale aj nadávky a chvály na túru, ale aj na krásnu očarujúcu , ale aj zničenú a plačúcu prírodu, ale žiaľ aj na politickú situáciu. Nie všetci sa tu zapíšu, takže čísla vo vrcholovej knihe oproti skutočnej návštevnosti sú nižšie o 30%- 40 % ???
Čo hovoria čísla o návštevností za pár rokov ? - viď nasledne:
♦Rok 2004 –prvú knihu a schránku som umiestnil na strome 1.11.2004. Svoju účasť tu zaznačilo za dva koncoročné mesiace roka XI/XII. 2004. - 103 ľudí. Všade tu bolo veľa húb a hríbov, ale výhľady slabé lebo tu bolo ešte veľa stromov a žiadna rozhľadňa.
♦Rok 2005 - sa do knihy zapísalo 315 ľudí, najviac ľudí sa zapísalo v mesiaci máj – 78.
♦Rok 2014 - sa začala výstavba rozhľadne.
♦Rok 2015 - návštevnosť vzrástla na 1293 ľudí, najviac ľudí vrchol navštívilo v mesiaci október – 188.
♦Rok 2016 - návštevnosť: za celý rok - 1106 ľudí - 19.8.- kolaudácia rozhľadne urbariátom KNM. V tomto roku som skrinku umiestnil na jeden pilier rozhľadne.
♦Rok 2017 - návštevnosť vzrástla na 2792 ľudí.
♦Rok 2020 – návštevnosť v jednotlivých mesiacoch : I.-242, II.-116, III.- 294, IV.-429, V.-287, VI.- 293, VII.-293, VIII.-257, IX.-226, X.-196, XI.-291, XII.-294 ľudí – spolu 3130.
♦Rok 2021 - návštevnosť: I.- 403, II.-311, 21.III.-173. ľudí – za necelé 3. mesiace 887 ľudí, mením knihu koncom tretieho mesiaca, lebo je už bez dvoch listov celá zapísaná. Návštevnosť vďaka Covidu ??? v prvých mesiacoch tohto roku vzrástla cca o 100%. Začalo asi platiť : ak chceš poraziť corona nápor, tak si vyšľap na vrchol Tábor.
Hovoria o tom aj zápisy v knihe , veď niektorí účastníci tu za rok vystúpia aj viac ako 100 krát ako napr.: L. Bieleš, R. Minarovič, T. Orieščík. Ďalší návštevníci - Kandrikovci Ľ+M, F@F, Jožko + Evka, Milan, Jakubíková M+G, Bohuško + Zdenka, Martin Štross, Danka Š, Sandra+Blacky, Tinči, Šotkovci, Martinka + Gaya, Chyllý P+G., Cigánik S. Mohol by som menovať ďalej a ďalej ale všetkých menovať nejde, tak sa nehnevajte !!! Veľa ľudí robia túry nie len na vrchol ale aj po celom širokom okolí a výstup na rozhľadňu je už len ako bombónik. Poriadajú sa tu nočné výstupy, tiež na bicykloch, na bežkách, ale tu aj niektorí prespávajú, alebo pri niektorých príležitostiach tu aj oslavujú. Vraj tu občas zájde aj medveď a iná zver. Najhoršia je tá ktorá tu po sebe zanecháva neporiadok a odpad. Je ale nutné pochváliť tých čo zoberú tento odpad za nich zo sebou dole. Na čelnú stranu knihy každý rok napíšem uvítací veršík ako napríklad na rok 2020/2021 viď foto knihy. Nakoniec prajem všetkým krásne zážitky v najzdravšej lekárni – príroda, šetríme si ju preto aby bola zdravá !!!, potom aj my budeme zdraví !!!
Zdar horám !!! Teodor Bráciník - ŠKT KNM