Vrchol Vreteň patri do pohoria Kysucká vrchovina a bol vždy atraktívny pre turistov v každom ročnom období. Z pôvodných drevín sa tu zachovali bučiny a jedľové bučiny, vo vyšších polohách so smrekom. Miestami si udržali prirodzený charakter, často i pralesovitý vzhľad. V dnešnej dobe prevažujú smrekové monokultúry. Nachádzajú sa tu i viacerí zástupcovia vzácnych horských lesných druhov rastlín (perovník pštrosí, horec luskáčovitý), ako aj vzácne rastlinné druhy lúčnych a pasienkových spoločenstiev charakteristických pre toto územie (mečík strechovitý a vstavače). V minulosti sa vraj na lúke na Vretni kosila tráva a ako seno ju potom v batohoch znášali dole , kto iný ako ženy – skloňme pred nimi aspoň tri klobúky. Zo živočíchov si popri vysokej i čiernej poľovnej zveri zasluhujú pozornosť šelmy kuna lesná, rys ostrovid, vlk obyčajný, ale objaví sa tu už aj diva sviňa a medveď. Na rozptýlenú zeleň sa viaže bohatý výskyt spevavého vtáctva, na horské toky obojživelníky (salamandra škvrnitá, mlok veľký) na potoky vydra riečna a viacero druhov rýb. Severným okrajom Radole preteká Vadičovský potok s výskytom pstruha potočného. Ale lesného porastu čim ďalej ubúda viac a viac, a tak úpätie kopca pre ťažbu dreva začiná vypadať ako oholená chorá noha.
Vreteň (označovaný aj novotvarom ako Veľké Vreteno) sa so svojou nadmorskou výškou 821( podľa najnovších meraní je jeho výška 819,9mnm ) stal kultovým kopcom pre turistov z celého širokého okolia. Má aj svojho brata – Malý Vreteň – 653 mnm. Zo stanice v KNM vedie po meste zelená turistická značka cez Radolu až na jeho vrchol za 2.10 hod. Prvá časť cesty vedie mestom , potom obcou Radola okolo ZŠ , postupne priľahlými lúkami a druhá časť po serpentínovom chodníku vedúcom bučinou . Výstup z úpätia kopca ( od studničky )trvá asi 70 minút. Na vrchole je umiestnená skrinka s vrcholovou knihou, do ktorej môžete zaznamenať svoj výstup a postrehy z túry. Vrcholovú knihu som začal na vrchol do skrinky dávať koncom 2- ho tisícročia. No neuchovala sa mi žiadna celá kniha, buď len časť alebo žiadna v príslušnom roku. Dokonca listy boli použité aj ako toaletný papier , alebo ako podpáľka na oheň. Najskôr vytrhnutá vrcholová skrinka a potom po znovu vybudovaní, na triangulačnú tyč zo skrinkou spadol strom a úplne ju zlomil ako zápalku. Zlomenú tyč som opravil 21.12. 2008 a dal som tam novú vrcholovú knihu. Miestni nadšenci tu v rokoch 2013-2014 vybudovali krásny prístrešok pre oddych, ale aj útočisko pred nepriaznivým počasím , ktorý neustále vylepšujú , postavili tam aj nový kríž a upravili chodník. Hlavným organizátor bol a je P.Mrvečka , ale aj nadšenci M Borak, A Maraček, M Maruš ako aj ďalší a ďalší a vraj aj vysokohorský nosiči, všetkým mmmóóóccc ďakujeme za obrovský kus roboty a krásne dielo. Je to veľmi zaujímavý kríž, pretože je v noci osvetlený a vidno ho zo širokého okolia –rarita, v širokom okolí nič také neexistuje ! Láka tam preto veľa ľudí, každý sa chce dozvedieť čo to tam v noci svieti ! Ale je to aj významný bezpečnostný prvok pre letcov. Organizujú sa tu akcie ako Novoročný , Veľkonočný výstup . Obec Radoľa každoročne organizuje Cyrilometodejský výstup, ktorý sa teší obľube návštevníkov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Obľúbené sú i ďalšie akcie ako: Kysucké Himaláje , ktoré sa štartujú z obce Radole ráno o 05,00 hod rovno hore na Vreteň, ako zahrievacie koliečko na 14-násť Kysuckých vrcholov nad 8000 dcm s prvýšením cca 4000m a dĺžkou cca 90km za dva dni!, ďalej Lunochodecký výstup na počesť vyhorenia mesta KNM , zimné výstupy na Štefana ( účasť okolo 400-500 ľudí ) a tiež na Silvestra .Ale sú aj taký borci ktorí tu vylezú aj na bicykloch.
No a čo hovoria čísla návštevnosti vo vrcholovej knihe Vretňa ?
Pred 10 - mi rokmi v r. 2011 navštívilo a svoju účasť zaevidovalo vo vrcholovej knihe 1080 ľudí. Už vtedy sa tu zapisovali a predbiehali sa v účasti na vrchole domáci ale aj iní ľudia z blízkeho okolia. Ale aj psičkári pod skratkou PK- asi psík Buck a MK – gazda ?, okolo 100 výstupov za rok, aj Milan a psík Norko. Aj medveď by sa asi zapísal keby chodil do školy a vedel písať. Dňa 30.5.pondelok o 19,10 hod pod hrebeňom vidím medveďa ( nie moc veľký ?! ), a tak som výstup radšej vzdal. Aj 11.7. o 18,30 – utorok je ďalšia stretávka pri zostupe s vrcholu s medveďom , ale šťastné stretnutie. 5. novembra sobota o 14,30 hod opäť krásny zážitok. ,,Išlo asi 25m odo mňa 10 malých diviačikov a tri veľké svine, potom štyri srny a jeden jeleň. Vraj mu tam chýbal do zbierky už len medveď. Písal asi M Maruš - podpis menovaného neviem rozlúštiť. O pár rokov neskôr :
Koncom roka 2019 sú tu zaznamenané rekordné účasti a to: Miro M - 245 krát ( asi Miro Maruš ), Jojo a pes Oli – 160 krát.V tomto roku tu pribudla na samom najvyššom bode vrcholu pri skrinke aj nová krásna lavička na oddych – Ďakujemééé !!!
Rok 2020 mal rekordnú účasť zápisov – 2640 ľudí. Skutočná účasť bola určite vyššia určite až nad 3000, pretože všetci sa tu nezaevidujú.Za prvých 5. mesiacov roku 2019 sa zapísalo 1029 ľudí. V mesiaci december účasť za jeden mesiac stúpla na 414 zapísaných ,asi vďaka Covidu. 28.7. partia M Maruš, P Tichý, M Borák a P Mrvečka opravujú múrik pod krížom. A opäť rekordy roku 2020 : Števo Bollo - 264 výstupov a zápisov, Jojo a pes Oli – 320 zápisov ( chudák psík ). Ďalší borci – P. Mrvečka , J Judák, M Tomčík.
Rok 2021- k 11.5. zapísaných 1518 ľudí, v roku 2020 za prvých 5. mesiacov to bolo 1029 , a v roku 2011 za celý rok účasť ,,len´´ 1080 ľudí. Aj na tomto porovnaní vidno ako rastie záujem o pohyb v prírode a aký vzácny je vrchol Vretňa, No a opäť rekordéry k 11.5. 21.: Števo B 149x , Jojo a pes Oli-149x – vyrovnané, tak nech im to vydrží !!!
Vrcholy Tábor a Vreteň navzájom súťažia a konkurujú si veď aj čísla o tom hovoria . Za rok 2020 zaevidovaní na Vretni – 2640 a na Tábore 3130. Som zvedavý ako medzi nimi dopadne tohtoročná súťaž, keď ju podporuje aj ,,Covid 19´´.Tak im držme prsty nech sa vypnú k maximálnemu výkonu.
ŠKT Kysucké Nové Mesto, Teodor Bráciník