Nachádzate sa tu

Prvý Čuhársky mordor

Pod Táborom

      Čuhár je zovšeobecnené prímeno pre všetkých pôvodných obyvateľov Kysuckého Nového Mesta odvodené od kruhu špecializovaných kožušníckych remeselníkov, ktorí tu žili a šili čuhy - ťažké dlhé valašské vrchné kabáty siahajúce po zem. Čuháreň je zemepisný názov mesta odvodený od podstatného mena Čuhár, teda miesto, kde žijú Čuhári. Keď sa ideš trápiť – mordovať, tak je to moodóóórrr, preto takýto názov na akciu na bicykľoch.      

       Dňa 16.10.2021 - sobota usporiadal ŠKT KNM  prvý ročník Čuharského mordoru ( za peknými výhľadmi na mesto - Čuhareň z každej svetovej strany) na cykľoch. Štart bol o 10,00 zo železničnej stanice, teplota okolo 7°C, začína sa ukazovať pekná modrá obloha -predpoklad pekného počasia ! Pokračujeme smerom na Škorčie a pri strome Lipka pred železničným priecestím si dávame prvú zástavku na spoločné foto. Šľapeme ďalej po zrekonštruovanej ceste a kúsok za závorou nad chatami nám pripravil nečakané prekvapenie p.Bielek – malé občerstvenie, čo nám na dlhom tiahlom stúpaku  padlo veľmi vhod – ďakujeme Julko ! Postupne sa dostávame k malému jazierku – hasičskej vodnej nádrži, chvíľu odpočívame a ďalej. Postupne sa nám ukazujú  krásne výhľady na mesto zo severnej strany. Dochádzame na koniec cesty k malej útulničke – budke odkiaľ je krásný výhľad na celé mesto, ako aj na Malú Fatru a časť Kysuckej vrchoviny. Počasie nám praje, zubaté slniečko už hreje a hlavne že nefúka. Ďalšie prekvapenie – deň pred touto akciou som mal narodeniny a tu mi kamarát p.Kameňovský podaroval krásnú ,chutnú minitortičku a nechýbala k tomu ani gratulácia od všetkých. Všetci sme si pochutili. Bolo to veľmi milé prekvapenie, ďakujem Erich ! Dávame sa na cestu späť tou istou trasou do mesta - odmena za stupák - veď sa budeme viesť dole kopcom cca 10 km. Opäť makáme akolo železničnej stanice KNM a pokračujeme smer na Neslušu, opäť stupák. Zastavujeme pri kaplnke na začiatku Nesluše , chvíľu oddychu, pohľad na krásny výhľad na mesto zo západnej strany. Ukazujú sa nám krásavce ako Vreteň, Steny a medzi nimi hrebeň malej Fatry a časť mesta. Opäť odmena dole kopcom do mesta a do Radole , odmena  pri pohostinstve u Mičiana - ďakujeme Dušan ! Začíname stúpať ku chatám pod Ostrým – vrcholom. Z predposlednej zákruty pred chatami sa nám naskytá super pohľad na mesto z južnej strany. Mesto sa nám ukázalo medzi chrbtami krásne sfarbených vrcholov Vretňa a Ostrého. Chvíľu oddychu na znovu sa zobúdzajúcej sa chate ktorú niekto obnovuje, malá obedňajšia prestávka a tešíme sa opäť na odmenu - jazdu dole kopcom do Radole, a ďalej do Budatinskej Lehoty. Opäť stupakom ku krížu na B. Lehotou. Tesne pod krížom musíme bicykle tlačiť, lebo ony sú také potvory že keď ho nevytlačíte, tak vás neodvezie ani kúsok. Konečne posledný vrchol a opäť krásne výhľady na celé mesto z východnej strany , aj na hrebeň Javorníkov a na rozhľadňu na vrchole Tábor. Posledné fotky a poďme zasa do nášho krásneho rodného mesta Čuhárne ! urobiť bodku za vydarenou akciou.                     

       Parametre : dĺžka – 41km čo na bajku nie je veľa , ale prevýšenie bolo parádné - 856m. Len pre zaujimavosť čo predstavuje to stúpanie. Ja považujem za základnú mernú jednotku stúpania - šľapania do kopca v pešej turistike výstup z mesta KNM na Vreteň  cca 450 m -,, Jeden Vreteň´´ a my sme na kolesách spravili takmer dva Vretne. Ďakujem účastníkom za podporu tejto prvej akcie - Mordóóóŕúúú, o rok opäť.Je to na čerstvom vzduchu výborný liek proti  COVID !!! v lekárni PRÍRODA !!!     

                                                                                                                  ŠKT KNM: Teodor Bráciník