Nachádzate sa tu

Kysucké Himaláje 2009, 7.ročník

V sobotu ráno medzi piatou a šiestou hodinou odštartovalo celkom 51 zdatných turistov odhodlaných zdolať za skoro ideálneho počasia všetkých 14-vrcholov "Kysuckých Himaláji" v oblasti Kysuckej vrchoviny, Kysuckých Beskýd a Javorníkov.
Prvá skupina, ktorá štartovala o piatej hodine po zdolaní Vretňa 8199dm sa spojila za Poľanou 8500dm na hrebeni Stien, ktorí spoločne prešli skoro celý až po sedlo pod Holým vrchom odkiaľ sme sa vybrali traverzovým chodníkom do sedla Skríželné kde sme mali prvú krátku prestávku , tentoraz z peknými výhľadmi na dominanty Malej Fatry Rozsutce a Stoh. Odtiaľ sme pokračovali cez Obelec 8411dm do sedla Meriadov, ďalej popod Černatín k razcestníku nad Matuškovou, ktorý bol na jedinom strome na rúbani po veternej kalamite, tu sme odbočili doprava cez rúbane s obnoveným značením smerom na Kykulu 8260dm. Po jej zdolaní diretisimou ďalej do sedla Korcháň cez Bartkov kopec až do sedla Rovne kde bola ďalšia kratšia obedná prestávka, pred zostupom do Klubiny. Tu sme sa všetci v pohostinstve Horal, ktoré bolo promtne posilnené šefom pánom Ferdinandom Neslušanom občerstvili a taktiež sa tu postretali aby sa mohlo po polhodinke okolo jednej hodine stále za ideálneho počasia pokračovať už mimo značky po hrebeni nad Klubinskou dolinou cez Jaseň 8096dm na Kamennú 8570dm s peknými výhľadmi na Zborovskú dolinu a čásť trasy, ktorú sme už mali za sebou ďalej popod Úpratiská a modrej značke na Blažejovec 8311dm, po bočnom hrebeni cez ďalšie kalamitné rúbane s pekným pohľadom až na Vreteň, začiatok nášho pochodu ako aj Kľak. Za Kalinovým vrchom 8164dm nás čakal už iba zostup cez Zvonára stále po hrebeni rovno do cieľa penziónu Drevorubač v Oščadnici pri žel. stanici. Tu sme dorazili medzi 16.-18.hodinou čo bolo približne po 10-12.hod. chôdze v lone peknej prírody. Tu niektorí odišli domov aby sa mohli na druhý deň znova vrátiť na štart v Oščadnici alebo sa pripojiť niekde na trase.
V penzione kde nás srdečne privítali manželia Lapihúskovci sa ubytovalo 22 turistov. Z ktorých jeden bivakoval vonku. Po pikantnom guláši a osviežení sprchou a pivkom,sa nám vynikajúco zaspávalo a každý si riadne oddýchol a načerpal čertvé sily na ďalší namáhavý deň. Uspávala nás silná búrka, ktorej sme sa všetci veľmi potešili lebo sme vedeli, že na druhý deň nám už asi nebude pršať ako skoro v každom ročníku tohto prechodu tak aj našťastie bolo a tentoraz sme nezmokli.
Ráno po budíčku pred piatou hodinou a vydatných raňajkách sa skupina 21 Ačkárov presunula autobusom do Švancarov kde o siedmej hodine pokračovali vo vlhkom teréne po večernej búrke smerom na Lieskovú 8499dm a odtiaľ na Javorské 8445dm. Potom už ďalej po hrebeni a červenej značke dorazili do Čadce-Bukova. Po krátkej občerstvovačke v Čadci pri kostole pokračovala skupina Ačkárov po desiatej hodine smerom na Husárik odtiaľ po novej trase na Briavu 8206dm ďalej cez osadu Vojty okolo kaplnky smerom na Vojtov vrch 8403dm ďalej chodníkom popod Chotárny kopec ale väčšina nažhavených krásnym počasím s výhľadmi na široké okolie hlavne Lysú horu a Moravsko-Sliezské Beskydy, Veľkú Raču ako aj prejdenú trasu. Po Petránkach na Vrchrieku 8612dm po trávnatom hrebeni cez Jurdovce na Jakubovský vrch 8749dm, ďalej po modrej cez Játiovce a Tabačkovce,Ostré po hrebeni na Žiar 8692dm z ktorého po zostupe a občerstvení v hoteli Les ich už čakal iba prudký výstup na posledný vrchol "Kysuckých Himaláji" Jastrabie 8513dm a odtiaľ už cez Majtánky do cieľa v KNM-Podstránie.
Po príchode do Suľkovskej pivárne - nášho hlavného stanu kde po privítaní s majiteľom pánom Ondrúškom, ktorý nám sponzorsky navaril veľmi vydatný ale hlavne chutný guláš na ktorom si všetci účastníci pochutili a dočerpali stratené sily. Potom sme slávnostne odovzdali diplomy tým turistom, ktorí už dorazili ale s veľkým napätím sa čakalo ako budú postupne prichadzať adepti zdolania všetkých 14-vrcholov "Kysuckých Himaláji"- A-trasy. Po výše 10-hodinách okolo štvrtej najskôr dorazil náš sprievodca a značkár trasy Ondrej Tulec, ktorému sa to podarilo už po piaty krát celú trasu zdokumentoval aj pristrojom GPS a budeme mať presnú trasu pochodu. Tentokrát s variantom keď prvý deň skončil v Čadci, kde aj ráno začínal. Postupne okolo šiestej prišla silná skupinka vedená sprievodcami Miroslavom Mazúrom a Jaroslavom Stuchlíkom, ktorí to už
dokázali po šiesty krát postupne Janko Chromík z Turzovky už po druhy krát, Milan Šiška, Ľubomír Kuľjovský už po tretí raz Lukáš Kazimír po druhý krát a ďalší Peter Ševčík, Julius Peťko, Vladimír Šadlák a Tibor Czeba na prvý pokus. Ďalej už naši najvzdialenejší účastníci Bratislavčania manželia Gleskovci Silvia a Slavomír, ktorím sa to podarilo už po tretí krát. Na záver okolo pol desiatej skupina vedená obetavým a tentokrát aj s odtlakmi pozitívne naladeným Teodorom Braciníkom po štvrty krát, Mária Jakubíková po tretí, Ivan Snopko po štvrty, Vladimír Greguš po druhý krát ale tentoraz aj so svojim pätnásťročným synom Mariánom, ktorý sa stal zatiaľ suverénne najmladším, ktorému sa to podarilo na prvý pokus. Smolu mali ďalší dvaja Ačkari Milan Funtek, ktorý to vzdal pre odtlaky po 13vrcholoch a Bohumil Bílek po 12 vrcholoch. Vynikajúci výkon podal aj náš vytrvalec "diaľkoplaz" Roman Minarovič, ktorému sa to podarilo prejsť nonstop aj so svojím psom Delly za necelých 16 hodín čo je obdivuhodné.
Tento ročník bol vynímočný aj tým,že sme mali konečne po šiestich rokoch vynikajúce slnečné počasie, proste super. Netreba vždy veriť predpovediam počasia ale treba sa vybrať a odmena za túto snahu sa vždy dostaví, to máme odskúšané.
Tak isto treba poďakovať za vynikajúce výkony aj tým, ktorí zdolali všetkych 14 vrcholov B-trasy medzi ktorými boli Silvia Bajzová, Martin Játi, Vladimír Urban, Rostislav Kupčík, kombinatori AB-Dušan Bajs, Ľubomír Kubánek, František Martinec, Tibor Svrček, Peter Machala, Ján Mišovič, Milan Janík, Peter Balek, Peter Zicho ako aj sprievodcovia Emil Chilý a František Žabka. Obdiv patrí aj ďalším, ktorí sa zúčastnili prvý deň alebo druhý alebo sa pripojili na trase boli to Ondrej Baránek, Mirka Žabková, Mária Tulcová, Eva Bracíníková, Jaroslav Capek, Zdenka Pekárková, Jarka Poláková, Anna Orieščiková, Darina Tomašcová, Martin Tvrdý, Zdena Švábiková, Pavol Šadlák, Anton Ficek, Jolana Játiová, Marta Antecká, Vilma Rachnová a Helena Ondrová.
Poďakovať treba ale aj Stanovi Švaňovi, ktorý zabezpečoval prevoz batožiny do penzionu ako aj do cieľa v KNM, taktiež Silvestrovi Pastvovi, Jánovi Košútovi ktorí pomáhali pri zabezpečovaní diplomov, Petrovi Kajánkovi s predajne Beta-sport, Jurajovi Jánošíkovi, ktorý nám urobil potlač s našim logom "Kysuckých Himaláji" na tričká a samozrejme aj personálu Suľkovskej pivárne vedenému Jozefom Ondrúškom ako aj manželom Lapihúskovym z penzionu "Drevorubač", ktorí zabezpečovali ubytovanie. Všetkým sme udeli takisto "Čestné diplomy-Kysuckých Himaláji" za podporu pri organizácií tejto náročnej ale peknej akcie.
Celkom sa akcii zúčastnilo 55 turistov a neboli to len členovia ŠKT-KNM ale aj turisti z Bratislavy, Žiliny, Čadce, Tatranskej Lomnice, Kysuckého Lieskovca, Čierného, Nesluše, Rudiny ale aj zdatnou skupinou z Krásna n. Kysucou.
Zatiaľ sa počas týchto šiestich ročníkov podarilo zdolať všetkých 14-vrcholov-A-kategórie už 45 turistom z ktorých 19 ich už prešlo viac krát. Takže počet sa uctihodne rozrastá a po chystaných úpravách nás bude v budúcom roku 2010 určite ešte viac.

Musím ešte upozorniť všetky vrcholy sa dajú zdolávať aj počas celého roka aj jednotlivo je na to špeciálny záznamník aj s termínmi výstupov na ktorých sa to dá plniť ale aj potvrdiť pečiatkov .Nie je to preto iba pre tých najzdatnejších turistov.
Táto akcia "Kysucké Himaláje" je vždy aj v Slovenskom kalendári turistických akcií a po propagácií na internete ako aj v ýždenníku "Kysuce" je o túto akciu veľký záujem, logo máme aj na pekných tričkách a keďže je one veľký záujem budeme musieť dať vyrobiť ďalšie.

Záverom by som chcel poďakovať všetkým účastníkom za bezproblémový priebeh celého prechodu. Snímky z tochto prechodu nájdete aj na našej internetovej stránke www.sktknm.sk.
Takéto veľmi náročné akcie sa nedajú robiť bez podpory turistického oddielu ŠKT-KNM od mesta prostredníctvom Športovo-kultúrnej komisie vedenej pánom Marcelom Chládekom, ktorý sa aj napriek zdravotným problémom zúčastnil na vyhodnocovaní tejto turistickej akcie.Taktiež všetkých jej členov ako aj priazne pre šport v K.N.Meste od pána primátora Ing. Jána Hartela.
Takto Všetkým veľmi pekne v mene členov ŠKT-KNM ďakujem.

Žabka František
predseda ŠKT-KNM.