Nachádzate sa tu

Kysucká vrchovina, 32. ročník

Kysucká vrchovina alebo Kysucká 35, bola tohoto roku už po 32 krát. Je to jeden z najstarších turistických pochodov v histórií ŠKT Kysucké Nové Mesto. Letný prechod na trase B. Lehota, Skríželné, Obelec, Zlieň, Magura, Jalovec, sedlo Žiarce, Klin a poza Vreteň do Radole. Zimná trasa vedie v opačnom smere zo štartom Radola. Tohoto roku v nedeľu 6.9. vyštartovalo o 7,00 ráno

z B. Lehoty šesť mužov a dvaja tinedžery na trasu A, t.j. 35 km. Hmla s viditeľnosťou 50-60 m nám dávala nádej, že po jej rozplynutí nastane pekný, slnečný deň. Tak sa i stalo. Po dosiahnutí dvojkríža nad Lehotou, hmla zastierala už len Kysucké Nové Mesto a ostatné doliny. Ale netrvalo to dlho. Kým sme prišli ku Božej muke pod Poľanu, hmla vystúpila a nebo sa zamračilo. Tinedžeri nás opustili. Ďalej pod vedením Jara Stuchlíka kráčal už len Ľubo, Bohuš, Peter, Adam a Julo. Do sedla Skríželné sme dorazili pred deviatou. Chvíľa na pitný režim.
Cesty boli po predošlých dažďoch mokré, rozblatené. Po porade sme sa dohodli, že nepôjdeme cez Obelec, ale cez Hájnice. Na lúkách nad chatou Hajnice na radosť niektorých, sme objavili pár krásnych Bedlí. Začalo mrholiť. Kým sme však prišli do sedla pod Zlieň, počasie sa umúdrilo. Teplota bola akurátna na svieži pochod. V bukovej hore niekde pod Magurou si prišiel na svoje náš sprievodca Jaro. Tri nádherné, veľké hríby. Dva z nich však boli prestarnuté. Tretí však stal za to.
Po pol hodinke sme vyšli z lesa na lúky a ďalej do sedla Jalovec. Obloha nám konečne ukázala svoju krajšiu tvár. Otvorili sa nám krásne výhľady na Horný Vadičov, Steny, Ľadonhoru a celú doterajšiu trasu. Chvíľa odpočinku, posilnenie a ideme ďalej. Ďalší malý cieľ je kaplnka v sedle nad Kotrčinou Lúčkou. Chodník po lúkách potom chvíľu po hore a po hodinke sme tam. Počasie je príjemné, chvíľa odpočinku, foto a ideme na posledných 10 km. Posledný stupák na Klín, kde stretávame niekoľko hubárov a nenáročným terénom mierime smerom k Vretňu. Posledné kilometre zdolávame v pohode. Radoľa nás víta už polojasným počasím. Je potrebné povedať, že i napriek miestami blativému terénu nám počasie prialo. Spomíname na minulý rok, keď slnko pálilo po celej ceste a čiahlo na naše sily podstatne viac. 32 ročník Kysuckej 35 sa vydaril. Celkove ho absolvovalo cez 50 účastníkov na trase A, B, C pešej a D cyklistickej. V pohostinstve u Mičiana, cieli nášho putovania, nás privítal predseda ŠKT, Ferko Žabka. Pivkom a aperitívom sme si spolu pripili na zdar tohto a stretnutie v 33 ročníku jednej s najkrajších Kysuckých túr.

 
BoGal