Nachádzate sa tu

Kysucká STOVKA, 2011

V piatok 21. januára 2011 sa v Kysuckom Novom Meste stretla skupina ľudí, ktorí obľubujú DIAĽKOVÉ TURISTICKÉ POCHODY – diaľkoplazci. Ulice v našom meste sú ponorené v tme, všade je kľud, občas sa hlasito ozýva mládež.

Naša skupina diaľkoplazov s úderom 21:00 hodiny vyštartovala na diaľkový turistický pochod s dĺžkou 97 km a prevýšením 4120m.
Skupinu tvoria ľudia rôznych vekových kategórii od 24 ročných mladíkov až po najstaršieho účastníka pána Júliusa Surana – 70 ročný! Tejto veľmi namáhavej akcie sa zúčastnila aj jediná žena, známa diaľkoplazkyňa z Maďarska Csilla Wittner.

Turisti, diaľkoplazci prechádzali nasledujúcou trasou:
KNM – Radoľa – lúky nad Snežnicou – Pod Kučerovkou – Kotrčina Lúčka, Stráň – Sedlo Žiarce – Zlieň – Sedlo Nad Melišovcami – Horný Vadičov, Kubaščíci – Ľadonhora – Pod Poľanou – Skríželné – Obelec – Sedlo Korcháň – Sedlo Rovne – Klubina – Veľká Rača – Oščadnica, Píla – Kýčera – Ch.kopec - Vrchrieka nad Petránkami – Majtánky – Tábor – KNM

Dĺžka 97 km/ prevýšenie 4120m
Podstatou absolvovania diaľkového turistického pochodu je postup po trase podľa mapy, itinerára s podrobným popisom trasy. Počas prechodu sa zbierajú kontrolné značky na vopred stanovených miestach, kontrolách. Každý účastník si zvolí svoje vlastné tempo, postupuje samostatne, prípadne v skupinkách.
1. ročníka diaľkového turistického pochodu KYSUCKÁ STOVKA, ktorú organizoval Roman Minarovič v spolupráci s ŠKT KNM sa zúčastnilo 30 ľudí z rôznych kútov Slovenska, Česka a Maďarska. Akciu podporil pán Pavol Srnánek.

15 turistov absolvovalo trasu 97km v časoch od 19 do 33hodín.
Ostatní absolvovali trasy 75km,52km a 26km.

Veľké poďakovanie patrí mojej manželke Gabike, synovi Milošovi, ktorí mi pomáhali na kontrolách. Kysucká stovka je prvá zimná akcia na Slovensku, pevne verím, že sa táto turistická akcia udomácni v Slovenskom kalendári Diaľkových turistických akcií.

Na Slovensku prebieha akcia SSD, SLOVENSKÝ SUPERDIAĽKOPLAZ. Súťaž spočíva v povinnosti absolvovať päť stokilometrových (100km) pochodov v jednom kalendárnom roku na Slovensku. V súčasnosti je možné zúčastniť sa na nasledujúcich 100- kilometrových pochodoch:
TRNAVSKÁ 100- ka - Klub turistov a diaľkoplazov Trnava
2X50 a dosť - TJ Tesla Bratislava
Pochod ŠPCH - KST ŠPCH Špačince
Haličská 100- ka - Halič
Rudohorská 100- ka - ŠK Magnezit Ferona Košice
Lazová 100- ka - UC - SG (Slavo a spol. )

Keďže slovenskí turisti chodia na české turistické akcie a českí turisti zase na slovenské, vznikol Projekt CS 1000, ktorý spočíva v absolvovaní minimálne desiatich organizovaných 100km turistických pochodov na území Česka a Slovenska.

Roman Minarovič, ŠKT K.N.Mesto