Nachádzate sa tu

Odomykanie Kysuckej brány, 8. ročník

Už ôsmy krát si kysucký turisti zamenili prvomájové oslavy za turistický pochod na Rochovicu. Toto podujatie má však i iné prívlastky. Je súčasťou sto jarných kilometrov a zároveň oficiálne zahajuje letnú turistickú sezónu.
I keď oficiálne prvomájové oslavy sú minulosťou, spomienky, horšie, ale i tie príjemnejšie sa pri pochode občas pretriasajú. Boli časy keď na prvého mája lialo ako s krhly. Dokonca i snežilo.
Dnešný prvý máj k nim nepatril. I keď pofukoval svieži vetrík, slniečko rýchlo prehrievalo ranný vzduch.
Ráno kolo ôsmej sa zo všetkých strán Kysúc začali trúsiť skupinky turistov smerom k Rudine. Niektorý peši, vlakom či autom. 15-20 minút hore, po Rudinskej ceste, potom cez potok vľavo a za chvíľu sme kráčali po lúkách, cez les hore k sedlu pod Závršim. Tohoto roku jar prišla zrazu. Teplé slniečko, akoby chcelo dohoniť čo pribrzdila zima. Naraz všetko zakvitlo. Čerešne, trnky, hlohy, orgován. Skoré jarné kvietky už odkvitli. Predčasne sa už ukázali i zakvitnuté jahody a plánky jabloní.
Chodník ako k perníkovej chalúpke. Čistý , lemovaný zeleňou, ktorá prechádza od bledozelených listov bukov, červeného smreku, cez zelené trávy až po tmavé borovice a smreky. V sedle pod Závrším, modra vľavo, smerom k Závršiu (609m), žltá dolu do Diviny.
Ešte pár sto metrov po modrej a sme na lúke pri Božej muke. Miesto prvého oddychu. Trocha osvieženia, nejaké foto a môžeme ísť ďalej. Po roku môžeme konštatovať čo spôsobil kôrovec. Ak to tak bude pokračovať, o rok pôjdeme po holom kopci. Našťastie Rochovica je väčšinou prerastená bukovým lesom. Malý stupák, potom pár sto metrov dolu a zasa hore. Už sa blížime k vrcholu Rochovice (640 m). Na vrchole nás čaká už niekoľko verných turistov zo Žiliny a partia turistov z Kysuce, ktorí si privstali. Víta nás Teo Braciník. Mečom položeným na temeno hlavy praje, aby nám to v zdraví šlapalo a o rok sme sa stretli na 9 ročníku.
Nezdržíme sa dlho, pretože prichádzajú ďalší a miesta na vrchole nie je moc. Polhodinový zostup po strmom zráze medzi listnáčmi Rochovice a sme v Rudinke. Prezentácia a pivko, ktoré dobre padne vyprahnútemu telu. Muzika, pahreba na opekanie a stretnutia s kamarádmi.
Čo už potrebuje viac človek, ktorý si prevetrá hlavu turistikou v prekrásnom prostredí Kysuckej prírody. Nanajvýš plány kadiaľ, kedy a s kým bude chodiť po otvorení Kysuckej brány.
 

BoGal