Nachádzate sa tu

Silvestrovský výstup na Ľadonhoru (2013)

   Už po 22. krát usporiadali turisti z Kysuckého Nového Mesta tradičný silvestrovský výstup na Ľadonhoru. Trasa viedla ako po iné roky z Horného Vadičova, časť Kubaščíkovci.
   Počasie dní pred Silvestrom nepripomínalo zimnú idylku ako po iné roky. Skôr pripomínalo prichádzajúcu jar. Sneh žiadny a pomerne teplo. A to najmä v porovnaní s aprílovým veľkonočným výstupom, ktorý svojou snehovou nádielkou prekvapil asi každého. Keďže trasa na vrchol vedie strmým žľabom, ktorý býva dosť šmykľavý od blata, bola zvýšená opatrnosť na mieste. Postupne začali prichádzať na vrchol Ľadonhory prví

turisti, po zhruba dvoch hodinách prišli aj tí poslední. Všetci si vzájomne zavinšovali všetko dobré do nového roka, pohostili sa nejakými dobrotami, samozrejme nesmela chýbať spoločná fotografia. Keďže na vrchole už nebolo tak teplo, začalo dokonca slabo snežiť, tak postupne začali turisti schádzať z vrcholu. Väčšina z nich išla smerom do Kysuckého Nového Mesta, niektorí tou istou trasou do Horného Vadičova, čo muselo byť dosť nepríjemné vzhľadom na šmykľavý a strmý terén. Trasa do Kysuckého Nového Mesta viedla cez Holý vrch a hrebeň Stien. Na Holom vrchu bola ďalšia prestávka, na turistov čakal aj rozložený oheň, takže nebolo núdze o teplo. Potom už len úzkym hrebeňom Stien na vrchol Poľany, kde sa otvárajú pohľady na celé dolné Kysuce aj s Javorníkmi. Keďže bolo hmlisto, ďaleké výhľady sa nekonali. Nasledoval tiež nepríjemný zostup šmykľavým terénom až do sedla pod Poľanou. Odtiaľ síce zablateným ale relatívne pohodlným chodníkom sme došli do Kysuckého Nového Mesta. Odtiaľ postupne v zdraví do svojich domovov oslavovať koniec starého roka.
   Akcia dopadla celkom dobre, aj napriek šmykľavému terénu, ktorý zvyšoval náročnosť celého výstupu. Našťastie sa to zaobišlo bez ujmy na zdraví. Výhľady do diaľky sa síce nekonali, ale dobrá atmosféra a nálada, aká bola po iné ročníky sa našťastie nestratila. Takže o rok dovidenia.

Dušan Šrenkel