Nachádzate sa tu

Trojkráľový prechod z Husárik - Kysucké Nové Mesto (2014)

Každoročne počas sviatku Troch Kráľov konajú turisti z ŠKT Kysucké Nové Mesto turistický prechod z čadčianskeho Husárika hrebeňom Javorníkov do Kysuckého Nového Mesta. Podľa snehových podmienok, ktoré bývajú v v tomto období premenlivé, sa volí prechod lyžiarsky alebo peší.
Tento ročník bol mimoriadny najmä vďaka počasiu. Skoro žiadny sneh a teploty slušne nad nulou. Ráno vystupuje početná skupina turistov zo železničnej zastávky v Čadci. V rannej hmle stúpame asfaltovou cestou až k horskému hotelu Husárik. Odtiaľ začína hrebeňovka Javorníkov.

Hmly sa začali rozplývať a tak sa ukázali prvé výhľady na okolité vrchy. Prebíjajúce slnko veštilo slnečný deň. Chodníky boli samozrejme blatisté, s tým sme však počítali. Vzhľadom na overenú informáciu o popadaných stromoch na Chotárnom kopci volíme jeho traverzovú skratku. Zvolili sme správne. Niektorí, čo sa odhodlali prejsť vrcholom, tak v spleti popadaných stromoch aj poblúdili. Našťastie sa to zaobišlo bez zranení. Na rozhľadni na Marťákovskom vrchu sme si užívali výhľady, zároveň aj hlavnú občerstvovačku. Ďalej sme pokračovali cez osadu Petránky, cez Vrchrieku smerom do osady Mičekovci. Tam sa niektorí oddelili a začali schádzať klesaním do Nesluše na horný koniec k autobusovej zastávke, ostatní pokračovali cez osady Klimkovci a Majtánky do konečného cieľa, Suľkovskej pivárne, kde na nás čakalo občerstvenie v podobe čaju s rumom.
Tento rok to na bežky rozhodne nebolo. Blata sme si užili síce dosť, avšak slnečný a teplotne príjemný deň to vynahradil. Dúfajme, že o rok to už bude na snehu a hlavne bez popadaných stromov.

Dušan Šrenkel