Nachádzate sa tu

Veľkonočný výstup na Ľadonhoru (2014)

Veľkonočná nedeľa patrila už tradične kysuckým turistom a ich tradičnému veľkonočnému výstupu na známy vrch Ľadonhora. Trasa viedla ako po iné roky z Horného Vadičova smerom do Kysuckého Nového Mesta.
Už ráno veštilo priam ideálne počasie na pobyt v prírode. Polojasná obloha s kopovitými oblakmi, zelená tráva a rozkvitnuté stromy boli v kontraste s minuloročným výstupom, kedy nás čakala snehová nádielka a silný vietor.

To prispelo aj na vysokej účasti. Okrem skalných turistov tu bolo aj mnoho hostí, medzi ktorými boli aj rodiny s malými deťmi. Každý rok to vychádza inak, o tom to je. Už počas samotného výstupu z lúk nad Horným Vadičovom sa ukazovali priam fotogenické výhľady do vadičovskej doliny. Po nich nasledoval výstup na samotný vrchol Ľadonhory najprv žľabom, potom prudko hore. Našťastie bolo pomerne sucho, takže sa išlo relatívne dobre. Na vrchole už čakala tradičná šibačka, niekomu sa ušla aj oblievačka. Po tradičných pohosteniach a občerstveniach sme pokračovali hrebeňovým chodníkom ďalej smerom na Holý vrch, kde bola navyše možnosť opekania. Tú aj niektorí z nás využili. Ďalej nasledovalo už len pokračovanie hrebeňom Stien s krátkou zastávkou na výhľadovej lúke na vrchu Poľana. Zostup smerom do sedla pod Poľanou bol vzhľadom na suchý terén bezproblémový. Nakoniec prechod malebnými lúkami s výhľadmi na celé dolné Kysuce do Kysuckého Nového Mesta.
Vzhľadom na počasie, účasť a celkovú atmosféru môžem hodnotiť tento výstup ako naozaj vydarený.

Dušan Šrenkel