Nachádzate sa tu

Kysucké Himaláje, 12. ročník (2014)

14 vrcholov "Kysuckých Himaláji" opäť zdolaných trinástimi zdatnými turistami! 7.-8.6. 2014-XII. ročník diaľkového prechodu "Kysucké Himaláje". V tomto roku boli odštartované znova dve kategórie tohoto náročného prechodu.
I.kategória-variant A-klasický: 83km, prevýšenie 3900m - odpovedá asi 122km
Štart o 5.00 hod.od Kultána v Radoli, začína výstupom na Vreteň 8199dm, potom Poľana 8500m, Skríželné, Obelec 8411dm, s.Meriadov, traverz Černatína, Kykula 8260dm, s.Korcháň, Bartkov kopec, s.Rovne, Klubina kde bola prestávka a občerstvenie v pohostinstve Horal kde nás čakal turista Ferdinand Neslušan. Potom už za zvukov búrky na Blažejovec 8311dm, Kalinový vrch 8164dm do Oščadnice, penzion Drevorubač kde bol záver I.dňa. V penzióne nás čakal výborný guláš, ktorí uvarili manželia Lapihúskovci.
II.deň: Švancarovci, Liesková 8499dm, Javorské 8445dm, Čadca, Briava 8206dm, Vojtov vrch 8403dm, traverz Chot.kopca, Petránky, Vrchrieka 8612dm, Jurdovci, Jakubovský vrch 8749dm, Žiar 8692dm, Nesluša a na záver Jastrabie 8513dm. Odtiaľ cez Tábor a Majtánky do Suľkovskej pivárne, hlavného stanu kde nám pripravil kvalitné klobásy Jozef Ondrúšek. Potom sme slávnostne odovzdali diplomy turistom B trasy, ktorí už dorazili, ale s veľkým napätím sa čakalo ako budú postupne prichadzať adepti zdolania všetkých 14-tich vrcholov "Kysuckých Himaláji" A-trasy.
Po výše 9-hodinách okolo pol štvrtej najskôr dorazil Marián Koleno, ktorý trasu absolvoval už po tretí krát, po štvrtej prišiel Marcel Čelko po prvý krát, Vlado Šadlák po šiesty krát . Okolo šiestej Július Peťko po piaty krát. Potom už po desiatej prišla skupina 6 diaľkoplazov s troma ženami, Ing. Máriou Jakubíkovou ta už trasu zdolala po ôsmykrát, Mgr. Erika Kubaščíková a Michaela Vnuková po prvý krát. Ďalej Juraj Janík ml., Mikuláš Ševec, Miloš Maxián po prvý krát. Na záver okolo jedenástej hodiny naši sprievodcovia Teo Braciník po siedmy krát, Ing.Dušan Šrenkel po tretí a skoro pätnásťročný Patrik Hyll ako zatiaľ najmladší komu sa to podarilo. Vynikajúce výkony podali aj ďalší, ktorí absolvovali prvý deň vrcholy A-trasy a druhý deň B-trasy alebo iné kombinácie. Jozef Ujváry z B.Bystrice, Peter Machala, Vladimír Greguš, Ing.Jarka Poláková, Zdenka Pekárková, Danica Cieľová, Ľubica Hartelová, Gabika Pílková, František Poštek, Bohuš Paršo, Pavol Michalík a Tomáš Čadecký, Erich Kameňovský ktorý to pre indispozíciu vzdal. V cieli ich čakali aj ďalší úspešní zdolavatelia týchto vrcholov, ktorí sa pre rôzne príčiny nemohli na tejto obľúbenej akcií tento rok zúčastniť.
Treba poďakovať za vynikajúce výkony aj tým, ktorí zdolali všetkych 14-vrcholov B-trasy, ktorými boli Peter Ševec a Lucia Gumančíková. II.kategória variant B-zľahčený: 65km/prevýšenie 2500m-odpovedá asi 90km. Ďalej to boli Ing.Bohuš Galvánek, Ing.Ľubomír Galvánek, Ing.Ivan Galvánek, Ing.Peter Šotkovský, Emil Chilý, Ing.Ondrej Baránek. Obdiv patrí takisto aj tým čo sa zúčastnili iba jeden deň ako Slávka Firčová, Zuzka Staníková, Zdenka Švábiková, František Martinec, Monika Sucháncová, Bohuš Dršman, manželia Helovci Kvetka a Stano, Jarka Šidlová, Mária Ondrušková, Jolanka Játiová, Jaroslav Capek, Ing. Jaroslav Mikovčák a sprievodcovia Adam Tabaček a František Žabka.
Tentokrát sme mali tiež aj prieskumníkov na horských bicykloch, ktorí absolvovali upravenú trasu a boli to Peter Kurka, Rostislav Kupčík, Martin a Štefan Čadecký ako aj Roman Minarovič a Ondrej Tulec, ktorím sa podarilo už veľa krát zdolať aj všetky vrcholy A-trasy . Tentokrát pomáhali pri organizovaní a preznačkovaní trasy ako aj morálnou podporou účastníkov, ktorých na trase stretávali. Poďakovať treba aj Evke Braciníkovej, ktorá zabezpečovala prepravu batožiny, Erichovi Kameňovskému ,ktorý zabezpečil výrobu diplomov, Radovanovi Majcherovi s RM-sportu ako aj Silvestrovi Pastvovi z firmy Instal. Taktiež vedeniu firmy Kinex, ktorú na tejto akcií aj reprezentovali bratia Galvánkovci, ktorým ďakujeme za výrobu tričiek pre našich sprievodcov s logom „KH“. Ďalej patrí vďaka aj Márií Ondruškovej s personálom Suľkovskej pivárne za vynikajúcu obsluhu a vydaj chutných klobás. Všetkým sme udelili čestné diplomy za podporu pri organizovaní tejto náročnej turistickej akcie. Celkom sa akcii zúčastnilo 57 turistov aj napriek predpovediam o horúcom počasí to bolo skoro ideálne počasie podľa našich predstáv ale trebalo nosiť veľa tekutín a stále ich doplňovať aby nedošlo k dehydratácií organizmu. Neboli to len členovia ŠKT-KNM ale aj turisti zo širokého okolia. Tentokrát to bolo bez „Televíkendu“ :).
Zatiaľ sa akcie počas týchto jedenástich ročníkov zúčastnilo vyše dvestošesdesiatpäť zdatných turistov z ktorých niektorí každý rok. Zdolať všetkých 14 vrcholov A-kategórie dokázalo už 66 turistov z ktorých 30-tim sa to podarilo už viac ako jeden krát.
Takže počet sa uctihodne rozrastá a po chystaných úpravách nás bude v budúcom roku 2015 určite ešte viac lebo to bude už 13. ročník a ten musí stať zato. Takéto veľmi náročné akcie sa nedajú robiť bez podpory turistického oddielu ŠKT-KNM , ktorý je od roku 2009 členom MŠK K.N.Mesto aj od mesta ako aj priazne pre šport v K.N.Meste od pána primátora Ing.Jána Hartela. Touto cestou im Všetkým veľmi pekne v mene všetkých členov ďakujem.

František Žabka, predseda Škt KNM