Nachádzate sa tu

Lysá hora (2014)

Ďalší, v poradí druhý z autobusových zájazdov ŠKT Kysucké Nové Mesto sa uskutočnil dňa 15. júna v Moravskosliezskych Beskydoch. Hlavným cieľom bola Lysá hora, najvyšší vrch celého pohoria.
Ranné počasie nás neprivítalo najprívetivejšie. Nízka oblačnosť prevaľujúca sa po kopcoch a krátky ranný dážď neveštili nič dobré. Ale verili sme predpovediam o roztrhaní oblačnosti a možným výhľadom z vrcholu Lysej hory, ktorý stojí za ten výstup. Spočiatku to vyzeralo nádejne. Aspoň na hrebeni Grúňa sa začali trhať oblaky a ukázali sa nám aj okolité vrchy. Lysá hora však bola stále v oblakoch.

Tak aj zostala po celý čas našej návštevy. Takže z vrcholových výhľadov nebolo nič. Pozreli sme si aspoň pokračovanie výstavby novej Bezručovej chaty a horského hotela. Po občerstvení v bufete Šantán sme si aspoň na pohľadniciach pozreli skutočne nádherné výhľady, ktoré Lysá hora poskytuje. Nasledovalo klesanie smerom na Malenovice. Nesmela chýbať krátka zastávka v drevenici u Veličku, ktorá slúži ako hostinec. Počas cesty do Malenovíc sme navštívili vodopád Satina, ktorý sa nachádza v doline hneď vedľa cesty. Zostup k vodopádu a výstup naspäť na cestu bol dosť strmý, našťastie bolo celkom sucho, tak sa to zaobišlo bez pádov. Časť skupiny ešte navštívila zrúcaniny hradu Hukvaldy, druhá časť sa pobrala až do konečnej cieľovej stanice, Frýdlantu nad Ostravicí, kde sme počkali na autobus.
Lysá hora tentokrát nebola štedrá na jej výhľady do širokého okolia vzhľadom na hmlu, ktorá vládla na vrchole. Pevne však veríme, že sa tu ešte niekedy vrátime a budeme mať väčšie šťastie aj na výhľady.

Dušan Šrenkel