Nachádzate sa tu

Malé Karpaty - Záruby (2014)

Prvý autobusový zájazd ŠKT Kysucké Nové Mesto v tohtoročnej sezóne sa uskutočnil do oblasti Malých Karpát. Ako hlavný cieľ bol určený najvyšší vrch tohto pohoria, a to vrch Záruby s nadmorskou výškou 768m. Ďalšími miestami boli zrúcaniny hradu Ostrý Kameň a Smolenický zámok.
Ráno nás na autobusovej stanici privítalo chladným, hmlistým počasím s občasným mrholením. Verili sme však predpovediam, ktoré hlásili polooblačný aj keď chladný deň.

Tak sa aj stalo. Počas cesty sa oblačnosť postupne roztrhala a vyšlo slnko. Začiatok výstupu bol pri vodnej nádrži Buková. Odtiaľ sme spočiatku mierne a neskôr prudšie stúpali až ku zrúcaninám hradu Ostrý Kameň. Odtiaľ sme mali výhľady smerom na vodnú nádrž Buková aj Záhorie. Tie nám znepríjemňoval iba severný vietor. Preto sme sa moc nezdržiavali a začali sme stúpať výhľadovým skalnatým hrebienkom na neďaleký vrch Záruby, ktorý bol našim hlavným cieľom. Tam sme sa všetci postupne zišli aj občerstvili. Nasledoval zostup, najprv strmo, potom mierne do sedla s názvom Čertov žľab. Tento názov niesla aj roklina, ktorou sme pokračovali ďalej. Keďže terén bol strmý a navyše šmykľavý z daždivých predchádzajúcich dní, museli sme schádzať opatrne. Po jeho prejdení sme pokračovali pohodovým terénom na lúku s názvom Vlčiareň. Odtiaľ išla jedna skupina smerom k jaskyni Driny, ďalšia ku Smolenickému zámku. Keďže otvorený pre verejnosť býva len počas letných prázdnin, z prehliadky nebolo nič. Aspoň sme si pozreli časť nádvoria a jeho okolie. Nakoniec posledné pohľady, ako aj občerstvenie a návrat k neďaleko zaparkovanému autobusu.
Návšteva Malých Karpát sa celkovo vydarila. Aj keď majú v názve ,,malé“, neznamená to, že sa pri zdolávaní ich vrcholov nezapotíme. Tento krát to vďaka chladnému vetru moc nehrozilo.

Dušan Šrenkel