Nachádzate sa tu

Lysec (2014)

Aj v letnom období usporiadal klub ŠTK Kysucké Nové Mesto autobusový zájazd do pomerne blízkeho pohoria, Veľkej Fatry. Hlavným cieľom bol vrch Lysec v turčianskej časti pohoria.
Už ráno nás privítalo slnečným a príjemne teplým počasím. Čo nás celkom potešilo a dúfali sme, že bude aj bez búrok, ktoré nás v posledné dni často potrápili. Trasu sme začali v Slavkovej doline. Odtiaľ najprv po lesnej ceste, potom stúpaním po blatistej zvážnici až na lúky pod Medzijarkami. Ďalej sa pokračovalo miernym chodníkom po lese, neskôr začalo najväčšie stúpanie na vrchol samotného Lysca. To viedlo po vrcholových lúkach s výhľadmi do celej turčianskej kotliny

a na blízke vrcholy turčianskej Veľkej Fatry. Ešte pár výškových metrov a už vidíme smerovník na vrchole Lysca. Počasie stále prialo, a tak sme sa mohli kochať pohľadmi do širokého okolia. Ešte vrcholová fotografia a už časť turistov sa vracia zostupovou trasou ku chate Lysec, ďalšia časť turistov vrátane mňa pokračujeme dlhšou trasou na Malý Lysec, Jarabinu a bočným hrebeňom cez vrch Kečka. Trasa išla väčšinou po lese, ktorý sme vzhľadom na teplé počasie dosť ocenili. Ocenili sme aj prepílené stromy, nové značky na chodníku a studničku pod vrchom Jarabiná. Za vrchom Kečka sme išli už striedavo horskými lúkami a lesom až do nášho cieľa, chaty Lysec, kde sme sa stretli s ostatnými turistami, ktorí medzitým navštívili múzeum slovenskej dediny neďaleko Martina.
Musím uznať, že celkovo sa táto akcia vydarila. Počasie prialo lepšie, než sme predpokladali. Búrky nám našťastie nehrozili. Tie sa žiaľ prejavili až na druhý deň vo Vrátnej doline a to dosť razantným spôsobom vo forme zosuvu a prívalových dažďov. Tam sme už našťastie vtedy neboli.

Dušan Šrenkel