Nachádzate sa tu

Primátorský výstup na Holý vrch, 7. ročník (2014)

Už po 7. krát sa konal primátorský výstup na Holý vrch, ktorý je najvyšším vrchom v rámci katastra Kysucké Nové Mesto. Ako predchádzajúce ročníky, aj tento organizoval turistický klub ŠKT Kysucké Nové Mesto a nesmel chýbať ani náš primátor, Janko Hartel.
Ráno nenasvedčovalo predpovediam zamračenom a daždivom počasí. Dokonca sa aj občas ukázalo slnko. Vtedy sme vystúpili v Dolnom Vadičove a začali naberať prvé kilometre. Najprv po ceste, nesmela chýbať zastávka vedľa bývalej chaty Ľadonhora. Odtiaľ sa cesta zmenila na lesnú cestu a o chvíľu začne najviac namáhavá časť trasy, výstup do sedla pod Ľadonhorou.

V klzkom teréne to nebolo nič príjemné. Našťastie výstup všetci zvládli a už stojíme v sedle pod Ľadonhorou. Tam už obetaví značkári a ich pomocníci oslobodzujú stromom zavalený smerovník. Nasledovalo jeho nové osadenie, spevnenie a hlavná operácia, vyrovnanie klobúka a smerových tabuliek. Zabralo nám to síce hodinu, avšak s výsledkom sme boli viac než spokojní. Akurát začalo pršať, tak sme sa pobrali smerom na Holý vrch. Vyzerá to, že tradičný dážď na nás nezabudol. Na vrchu sa moc nezdržiavame, pokračujeme hrebeňom Stien až na vrch Poľana. Z neho sú výhľady na celé dolné Kysuce. Dnes však z nich nič veľa nebude. Našťastie prestáva pršať, tak dávame dlhšie prestávku. Po občerstvení pokračujeme po chodníku smerom do Budatínskej Lehoty. Keďže popršalo, šmýka sa. Opatrnosť je na mieste. Neskôr sa chodník zmení na pohodlnú zvážnicu, po ktorej pokračujeme až do Budatínskej Lehoty, miestnej časti Kysuckého Nového Mesta. Po občerstvení v miestnom pohostinstve pokračujeme až do Radole, cieľa nášho putovania.
Akcia dopadla ako po iné roky úspešne. Hlavne opravený smerovník v sedle pod Ľadonhorou je toho dôkazom. Škoda toho dažďa, ale ten už asi bude patriť k tradícii tohto výstupu.
 

Dušan Šrenkel