Nachádzate sa tu

Chodníkom Viliama Galvánka 2015

V sobotu 7,.11.2015  sa uskutočnil tretí ročník turistického pochodu”Chodníkom Viliama Galvánka” ktorý sa konal pri príležitosti 103 výročia jedného zo zakladateľov turizmu na Kysuciach, publicistom mnohých publikácií v oblasti turistiky na Kysuciach a organizátorom turistických podujatí presahujúcich i región Kysúc, Viliama Galvánka. Tretí ročník bol organizovaný hviezdicovým výstupom do cieľa pochodu, na Marťankov kopec z Kysuckého Nového Mesta, Nesluše, Krásna nad Kysucou, Zákopčia a Čadce. Cca 72 účastníkom (31 detí a 41 dospelých) organizátori, následníci rodiny Galvánkovcov pripravili pahrebu na opekanie, zohriatie a tiež pohostenie pre deti i dospelých.
Hlavná trasa, značkovaný chodník Viliama Galvánka, vedie z Kysuckého Nového Mesta od smerovej tabule pred ŽS na Tábor (697 m) - Majtánky - Šindelnú - Vrchrieku (861 m) a Petránky - Marťankov kopec.
Napriek tomu, že predošle krásne jesenné počasie v sobotu vystriedalo hmlisté, sychravé, šiesti turisti vyrazili po modrej značke od železničnej stanice smerom k železničnému priecestiu po hlavnej ceste smerom na Neslušu, ďalej okolo závodu KLF- Kinex , potom kolo vodárne do smrekového lesa. Stúpaním asi po 20 minútach sa nám otvorili cez vyrúbaný les výhľady na zahmlené mesto, prechádzame na cestu, ktorá vznikla po zvážaní dreva a ňou sa dostávame na vrchol Tábora (697 m), tam nás víta pohľad na novootvorenú rozhľadňu. Vďaka výrubom, za jasného počasia sa z Tábora otvárajú prekrásne výhľady na hrebeň Malej Fatry a z rozhľadne i na KNM. Zľava od rozhľadne nájdeme vrcholovú knihu, z ktorej sa dozvedáme, že Tábor je hojne navštevovaný obyvateľmi Kysuckého Nového Mesta. Z Tábora klesáme cez novovzniknuté rúbanisko a chodník vyúsťujúci po pol hodinke ku kaplnke nad osadu Majtánky . Po ďalšej polhodinke zmiešaným lesom sa dostávame do sedla Suchá. Hmla neubúda, tak prichádzame o výhľady na Ochodnickú ale i Neslušskú stranu. Neďaleko Božej muky, ktorá zdobí túto časť kysuckej prírody si za pekného počasia možno posedieť pri stole na lavičkách. Zo sedla sa ďalej miernym stúpaním dostávame na spevnenú cestu vedúcu popod stĺpy vysokého napätia až ďalším Božím mukám na rázcestie k osade Ondruškovci. Odtiaľ po ceste lemovanej bukovým lesom prechádzame kolo osád Kantorovci, Kubalovci, Mičekovci až do Šindelnej. Za ďalšiu polhodinu po modrej značke lesom asi po 2 kilometroch prichádzame na lúčnatý vrchol Vrchrieky (861 m). Odtiaľ pri dobrej viditeľnosti si môžeme vychutnať panoramatické výhľady na neopakovateľný kysucký reliéf, odtiaľ zbiehame do osady Petranky. Zo začiatku miernym klesaním pomedzi chalúpky a rekreačné chatky, neskôr stúpaním medzi riedkym porastom prichádzame k cieľu našej trasy Marťankov kopec.
Po jedenastej Ferko Žabka privítal prítomných turistov a predal slovo synovcovi Viliama Galvánka, Bohuslavovi, ktorý krátko pripomenul jeho osobnosť a prínos pre kysuckú turistiku. Po zaspievaní našej Kysuckej hymny “Kysuca, Kysuca, studená vodička” prítomní pospomínali na svojich predchodcov, ako i akcie na ktorých sa spoločne v tomto roku zúčastnili. Pretože obloha začala veštiť sľubované mrholenie, kolo 12.00 sa pomaly turisti začali rozchádzať. Poslední, kolo jednej, po poupratovaní odchádzali deviati turisti Galvankovskej rodiny už za mierneho mrholenia späť domov, po ceste Viliama Galvánka. Nakoniec aj touto cestou chcel by som poďakovať prítomným turistom za účasť na tomto turistickom podujatí, ktoré vnímam ako hold pamiatke nestorovi Kysuckého turizmu Viliamovi Galvánkovi. Zvlášť by som chcel poďakovať sprievodkyniam detí ( Danke Kavčákovej,Márií Birošíkovej a Lenke Ponechalovej, ale i rodičom s deťmi ) ktoré i napriek nie moc zdarnému počasiu otvorili deťom okienko do minulosti turistiky,ale i zdravý spôsob trávenia voľného času. Verím, že väčšina z nich posilní rady turistov KNM.

 
Bohuslav Galvánek