Nachádzate sa tu

Šíp 2015

Výstup na Šíp sa konal tohto roku už po 24. krát. Svojím trvaním sa stal už tradíciou a každoročne posledným autobusovým zájazdom v rámci turistických akcií Kysuckých turistov. V nedeľu 8.11. sme vyštartovali z KNM do zahmleného rána smerom na Žilinu, Vrútky, Stankovany. Pretože akcia ma prívlastok Martinský výstup, bolo veselo hneď od začiatku. Dvaja Martinovia, Teodor a narodeniny, jedného z turistov boli dostatočný dôvod na prípitky už v autobuse.

V dobrej nálade čas cesty ušiel rýchlo. Po chvíli sme v diaľke pred sebou videli pohorie Šíp. Dokonca na chvíľu nás potešilo i slniečko. Keď sme však prišli na parkovisko, odkiaľ začala pešia túra po žltej značke, mraky, či hmla zahalila okolité hory. Posledné týždne, akoby príroda chcela nahradiť deficit vlahy z babieho leta. Chodník cez Škutovú dolinu boli rozblatené, mokré. Avšak hmla ani blato, neubrali na kráse mladým zeleným smrekom v diaľke sa haliacim v opare hmly. Po necelej hodinke sme sa dostali do Zaškovského sedla ( 723) na úpätie Šípu. Razcestník ukazoval 1,15 hod. na vrchol Šípu (1169). Chvíľa na odpočinok, pitný režim a už sme stúpali hore. Chodník sa vinul medzi smrečinou zo začiatku mierne, neskôr kolo krásnych skalných útvarov prudko hore. Čím vyššie, viac sa odhaľovali výhľady na okolité hory. Najkrajší výhľad však bol na Šípe. Slnko sa ukázalo len občas, avšak doliny zahalené v hmlách, či nízkej oblačnosti dodávali okolitej prírode majestát nekonečnosti. Žiadna fotografia nezachytí to čo vidí oko. Aj tak sme nafotili nádherné snímky jesennej prírody.
Eufória z pohybu, čistého vzduchu. Chvíľa na pokochanie, prípitky, spomienky. Prichádzajú ďalší. Uvoľňujeme im miesto a ideme ďalej. Chodník vedúci na Zadný Šíp (1143) vedie medzi „strapaté“ vápencové skaly. Chvíľu dolu, hore a pred nami stojí kríž, dominanta pohoria . Výhľady na Nízke Tatry, Západné Tatry a okolité dediny. Mraky, akoby sa nám chceli odmeniť za našu vytrvalosť, častejšie prepúšťajú slnečné lúče. Posilňujeme sa, odpočívame. Naši oslávenci inkasujú hobľa, gratulácie. Pre zdravie, pre mnoho spoločných km v horách .
Dolu sa ide ľahko, i keď v šmykľavom teréne je potrebne dávať pozor. Pol hodinka a prichádzame k chatám pod Šípom. Je príjemné počasie a času nadostač. Pani chatárka nás pozýva na kávu. Je možné zakúpiť si i suveníry. Neďaleko sa nachádza prameň s kyselkou. Každý podľa svojho gusta. Po chvíli pomaly odchádzame zo žltej značky vľavo, smerom na Stankovany. Po pol hodine prichádzame k pohostinstvu, kde čakáme na ostatných. Pivko a aperitív nám dobre padne. Spomienky a plány. Koniec príjemnej, nenáročnej jesennej prechádzky. Niečo po tretej odchádza autobus domov.

BoGal