Nachádzate sa tu

Martinský výstup na Osnicu (2014)

Ako po iné roky, aj tento rok usporiadal turistický klub ŠKT Kysucké Nové Mesto 9. novembra autobusový zájazd na vrch Osnica v Malej Fatre. Býva to tradične posledný autobusový zájazd počas turistickej sezóny označený prívlastkom martinský.
Trasa viedla z Lučivnej smerom na vrchol Osnice. Keďže sme mali oslávenca Teodora, vedeli sme, že o zábavu bude postarané. Len sme dúfali, že sa ranné počasie umúdri a budeme sa môcť kochať výhľadmi z vrcholu, čo sa napokon aj stalo.

Počas stúpania bukovým lesom sme zažili nielen pretrhávanie oblačnosti a prvé slnečné lúče, ale prvá skupinka aj stretnutie s kráľom tunajších hôr, s medveďom hnedým. Našťastie sa to zaobišlo bez vážnejších problémov a incidentov. Zážitok to bol však na nezabudnutie. Nielen prvá skupinka ale aj ostatní sme boli radi, keď sme vyšli na lúky pod Osnicou, kde sa otvárali pohľady na vrchol Osnice, bývalý salaš a vrchy Oravskej Magury s dominantnou Lysicou. Počasie bolo veľmi príjemné, na november pomerne teplo. V Strungovom sedle bola prvá prestávka, kde sme sa navzájom počkali. Čakalo nás už len záverečné stúpanie po blatistom chodníku na samotný vrchol. Tam okrem klasického zvítania a občerstvenia nesmelo chýbať blahoželanie a prípitok oslávencovi Teodorovi. Zároveň sa nám ukázali výhľady do širokého okolia. Orava, Veľký Choč, Tatry smerom na východ, Stoh a Veľký Rozsutec zase na západ. Najmä ten posledný menovaný si ako vždy zaslúžil obdiv. Postupne sme začali schádzať po vrcholovom chodníku smerom do sedla pod Osnicou, odtiaľ popod bývalú chatu pod Rozsutcom smerom do Zázrivej, časti Petrová. Tam sme v miestnom penzióne s názvom Jánošíkov dvor akciu zhodnotili, dokončili Teodorovu oslavu a napokon pokračovali na zastávku, kde nás čakal pristavený autobus.

Dušan Šrenkel