Ďalší autobusový zájazd ŠKT Kysucké Nové Mesto smeroval v nedeľu 14. júna do poľskej časti Sliezskych Beskýd. Ako cieľ bola určená oblasť mesta Bielsko-Biala, ktoré je najväčším mestom v tejto oblasti. V jeho okolí sa nachádzajú vrchy Szyndelnia (slov. Šindelná), Klimczok a Blatnia, ktoré sa stali cieľmi našej návštevy.
Už ráno ukazoval teplomer 20 stupňov, čo veštilo horúci a slnečný deň. Obavy však boli z búrok, ktoré mali sprevádzať prechod studeného frontu. Začiatok trasy bol v Olszowke Górnej, miestnej časti Bielsko-Bialy, neďaleko dolnej stanice lanovky vedúcej pod vrch Szyndelnia. Vzhľadom na stúpanie, ktoré nás čakalo, viacerí zvolili pre výstup práve spomínanú lanovku. Výstup vedie najskôr listnatým, neskôr zmiešaným porastom v tieni stromov. V horúčave, ktoré vládli už od rána, to padlo celkom vhod. Pri hornej stanici lanovky bola prvá stanica občerstvenia, ktorú viacerí z nás využili. Tam sa stúpanie o poznanie zmiernilo a už sme boli na chate pod vrcholom Szyndielna s nadmorskou výškou 1028 m. Po povinnej zastávke na chate sme zakrátko prišli na samotný vrchol, ktorý tvorí lesná čistinka. Ten neposkytuje takmer žiadne výhľady. Za nimi musíme po širokej lesnej ceste zostúpiť nižšie. Tam máme celú dolinu s Bielskom ako na dlani. Z vrcholu Szyndielnej pokračuje pohodový a široký lesný chodník až na vrchol Klimczoka. Ten je s výškou 1117 m najvyšším vrcholom zo všetkých dnes navštívených cieľov. Na jeho vrchole dominuje vysielač, pod vrcholom sa nachádza turistická chata. Aj tú viacerí z nás využijú. Navyše vrchol poskytuje výhľady na susedné Skzyczne, najvyššiu horu Sliezskych Beskýd, ďalej na Oravské a Žywiecke Beskydy s dominantnou Babiou horou. Pri dobrej viditeľnosti je z neho vidieť aj zubatý hrebeň Západných Tatier, ten sme vzhľadom na opar, ktorý v ten deň vládol, nevideli. Po prestávke sme pokračovali bočným hrebeňovým chodníkom smerom na Blatniu, posledný z dnešných cieľov. Chodník vedie striedavo lesným porastom a bývalými rúbaniskami. Vrchol Blatnej je s výškou 917 m najnižší z dnes dosiahnutých vrcholov. Tvorí ho rozsiahla poľana, z ktorej je vidieť hraničný hrebeň Sliezskych Beskýd s dominantnou Veľkou Čantoryjou, v opare sme rozoznali aj Moravsko-sliezske Beskydy s nezameniteľnou Lysou horou. Vrcholová plošina poskytuje ešte severný pohľad na Bielsko-Biala. Kúsok pod vrcholom sa nachádza turistická chata s ďalšou povinnou zastávkou na občerstvenie. Nakoniec už len zostup pohodovým lesným chodníkom do obce Jaworze, kde sme mali možnosť navštíviť ojedinelé Múzeum oceánografie (fauny a flóry morskej a sladkovodnej).
Počasie nakoniec prialo viacej, než sme predpokladali. Z hroziacich búrok nebolo našťastie nič. Trasy v týchto končinách sú vhodným lákadlom pre všetkých turistov rôznych vekových kategórií. Už len množstvo chát na trasách, lanovka a upravené chodníky robí túto oblasť dostatočne atraktívnou pre široké masy turistov.