Nachádzate sa tu

Výstup na veľkofatranskú Kopu (2015)

Posledná novembrová akcia turistického klubu ŠKT Kysucké Nové Mesto patrila návšteve jedného z mnohých vrcholov Veľkej Fatry, a to majestátnej Kopy, týčiacej sa nad dedinkou Kraľovany. Tento prevažne zalesnený vrch nie je síce navštevovaný toľko, ako známejší sused Šíp alebo vrcholy Malej Fatry, napriek tomu má svoje čaro. A to najmä v neskorej jeseni, keď opadne lístie zo stromov a ukážu sa iné, neopozerané výhľady.

Predpovede z predošlých dní neveštili dobré počasie. Zamračená obloha, zrážky a výrazné ochladenie nie je to pravé orechové na užívanie si turistiky. Napriek tomu sa ráno na stanici zišlo osem účastníkov. V Žiline sa k nim pridali ďalší dvaja. Výstup začíname v Ľubochni pri štýlovej železničnej stanici. Tam sa k nám pripája účastníčka z Ružomberka, ktorá sa o tejto akcii dozvedela z Internetu. Pesimistická predpoveď našťastie nevyšla, bolo oblačno, avšak miestami sa ukázalo aj slnko. Pokračujeme dolinou Korbeľka, z ktorej nasleduje samotný výstup. Ten je pomerne strmý, avšak oproti tomu, čo nás čakalo potom, to bola vlastne pohoda. Prišli sme do pásma bývalého polomu, kde prebieha ťažba dreva. Tam začala najťažšia časť výstupu, ktorý bol spestrený o preliezanie alebo podliezanie popadaných stromov. Po jeho prekonaní prechádzame ešte rúbaniskom a znovu vchádzame, samozrejme strmým chodníkom do lesa. Výstup nám spestruje prvý sneh a námraza na stromoch. ešte jeden výšvih a dosahujeme vrcholový hrebeň. Minulý rok tam pribudol nový mohutný kríž, ktorý postavil Dobrovoľný hasičský zbor obce Rojkov v spolupráci s ďalšími inštitúciami. Toto miesto poskytuje najkrajšie výhľady z celého vrcholu Kopy. Dolinu Váhu s majestátnym Šípom, zasnežené vrcholky Malej Fatry, ako aj bočné vrcholky šípskej Veľkej Fatry sme mali ako na dlani. Po zaslúženom oddychu a občerstvení sme pokračovali na samotný vrchol Kopy. ten neposkytuje žiadne výhľady, avšak je výborným miestom na oddych. Nakoniec klesáme po žltej značke okolo výdatného prameňa cez Čachovú a Kaliská do Krpelian k železničnej zastávke.

Napriek pomerne strmému výstupu a polomom hodnotíme akciu ako vydarenú. Značenie trasy bolo mimo miest zasiahnutým polomom vo veľmi dobrom stave. Boli sme radi, že sme po dlhšej dobe navštívili aj tento kút Veľkej Fatry, viacerí z účastníkov tam boli prvýkrát. Veríme, že v podobnom duchu sa budú viesť aj ďalšie turistické akcie.

Dušan Šrenkel