Nachádzate sa tu

Ľadonhora 2005

Ľadonhora najvyšší a značne neprístupný vrch Dolných Kysúc. Leží v katastroch Dolného a Horného Vadičova. Vyberme sa aj my v tomto jarnom období na jej vrchol.
Ľadonhora (999 m) leží východne od Kysuckého Nového Mesta. Spolu so Stenami (887 m) a Holým vrchom (911 m) tvorí charakteristický hrebeň.
Výstup na Ľadonhoru v jarnom období je krásny. Z vrcholu, aj keď zalesneného, sú čarokrásne výhľady. Na výstup máme celkom tri možnosti: z KNM cez Budatínsku Lehotu, Poľanu a Steny; z Dolného alebo z Horného Vadičova. Najkratší je výstup z Horného Vadičova. Autobusom z KNM sa zavezieme na konečnú zastávku ku Kubaščíkom. Tu sa napojíme na modro značený chodník a odbočíme vľavo pomedzi domy. Ľadonhora je priamo pred nami. Výstup netrvá dlho (1-1,5 hod.), vedie spočiatku žľabom plným lístia a neskôr hrebienkom strmo a priamo nahor. Druhá nástupová trasa je z Dolného Vadičova, zast. ObÚ. Od zastávky sa kúsok vrátime späť a zelenou značkou pomedzi domy kráčame asfaltovou cestou ku chate Ľadonhora. Pri chate odbočíme na žltú značku (zelená pokračuje traverzom ku Kubaščíkom). Kráčame pozdĺž potoka najskôr mierne, neskôr už v lese, prudko na hrebeň. Musíme si dávať pozor, keďže výstup je strmý, pri mokrom počasí a nevhodnej obuvi aj nebezpečný. Po posledných metroch výstupu, pomedzi husté malinčie natrafíme na hrebeňovú trasu Steny - Ľadonhora (modrá značka). Od smerovníka pokračujeme vpravo hrebeňom. Hrebeň má spočiatku len malé prevýšenie, asi až po 1 km sa začne samotný výstup na vrchol Ľadonhory. Tretia výstupová možnosť je z Kysuckého Nového Mesta cez Budatínsku Lehotu, ktorá je zároveň najdlhšou. Pomedzi domami v Budatínskej Lehote mierne stúpame cez lúky (výhľady) miernym ale jasným hrebienkom ku smerovníku Pod Poľanou. Odtiaľto pokračujeme vpravo lesnou zvážnicou k prudkému stúpaniu na Steny cez Poľanu (tu najkrajšie výhľady). Pokračovanie hrebeňom je už mierne, po oboch stranách máme strmé steny, naľavo spadajú do Povinskej a napravo do Vadičovskej doliny. Hrebeňom sa dostaneme až ku smerovníku so žltou značkou a pokračujeme ako v druhej výstupovej variante.