Nachádzate sa tu

Zimný prechod Kysuckou vrchovinou 2016

Dňa 6. februára sa uskutočnil už po 39- krát zimný prechod Kysuckou vrchovinou, ktorý organizoval Športklub turistiky Kysucké Nové Mesto. Vzhľadom na nie práve najvhodnejšie snehové podmienky sa prechod uskutočnil pešími presunmi. Preto boli navrhnuté dve trasy. Dlhšia merala 20 kilometrov, kratšia 11 kilometrov.
Ráno okolo 8. hodiny vyrazili z Radole od Pohostinstva Kultan prvé skupinky turistov. Postupne sa k nim pridávali ďalší turisti. Aj napriek malému množstvu napadaného snehu, ktorý vytváral akú-takú zimnú náladu, našiel sa aj jeden bežkár, Teodor. Trasa viedla z Radole okolo bývalej tehelne lúkami do sedla medzi Vretňom a Malým Vretňom. Pri kaplnke bolo prvé občerstvenie. Ďalej sa pokračovalo traverzovým chodníkom okolo Vretňa, lúkami a lesom nad Ostrým, až do lúčnatého sedla pod Kučerovkou. Vzhľadom na oblačnú oblohu nám boli odoprené výhľady na hrebeň Malej Fatry. Nám to však nevadilo, pokračovali sme ďalej až na ďalšie výhľadové lúky na pomedzí Horného Vadičova a Kotrčinej Lúčky. Pri miestnej kaplnke bol čas na ďalšie občerstvenie. Trasa pokračuje striedavo lúkami a lesom do výhľadového sedla Žiarce. Tu stretávame aj niekoľkých jazdcov na koňoch, čo viacerí z nás využijú a doprajú si spoločnú snímku do fotoaparátu. Oblačnosť sa začína postupne trhať, ukazujú sa aj končiare Malej Fatry. Traverzovým chodníkom vrchu Požeha, ktorý bol v minulom roku značne rozšírený, sa dostávame na ďalšie výhľadové lúky, tentokrát s pohľadmi na majestátnu Ľadonhoru a Steny. Slnko už začína presvitať, kocháme a vyhrievame sa prvými slnečnými lúčmi. Z týchto miest už len zostupujeme priamo do Horného Vadičova, kde v centrálnej časti ukončíme celý dnešný prechod. Stretávame aj prvé skupinky turistov, a tak spoločne nastupujeme do autobusu a v Radoli hodnotíme dnešnú akciu.
Napriek nedostatku snehu bola celkom slušná účasť, vyše 30 turistov. Neboli to iba členovia nášho klubu, ale aj hostia z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia. Plus bežkár Teodor, ktorý celú dlhšiu trasu prešiel na bežkách, za čo mu patrí náš obdiv. Pevne veríme, že na ďalší rok to už bude so snehom a zároveň aj na bežkách.
Dušan Šrenkel