Nachádzate sa tu

Výstup na Veľký a Malý Grič (2016)

Hovorí sa, že neplánované akcie bývajú spravidla najlepšie. Tak aj bolo v poslednú aprílovú sobotu 30. apríla 2016, kedy osemčlenná skupinka dolnokysuckých turistov zavítala na horné Ponitrie a navštívila vrchy Veľký Grič a Malý Grič, nachádzajúce sa v severnej časti pohoria Vtáčnik. Tie vzhľadom na svoju polohu a nadmorskú výšku poskytujú nádherné výhľady do širokého okolia. Počasie bolo priam ideálne pre turistiku, slnko aj oblaky bez zrážok.

Trasu sme začali v dedinke Cigeľ neďaleko Prievidze. Trasa viedla najprv po širokej poľnej ceste s pohľadmi do okolitej krajiny. V diaľke sme rozoznávali hrebeň Nitrických vrchov s dominantným Rokošom, ako aj hrebeň Malej Magury. Idylku tohto kraja trochu kazí pohľad na elektráreň Nováky. Neskôr sa poľná cesta zmení na lesnú cestu, ktorá sa postupne zužuje na lesný chodník. Miestami nachádzame zvyšky snehu po snežení v uplynulom týždni, pričom občas obchádzame popadané vrcholky polámaných stromov. Keďže sme počas trasy stretli dvojicu miestnych turistov, opúšťame značku a spoločne smerujeme neznačenou lesnou cestou až na vrchol Veľkého Griča. Ani sa nenazdáme a už stojíme na vrcholovom výhľadovom brale. Z neho sa otvárajú pohľady na mesto Handlová, na protiľahlý hrebeň pohoria Žiar. Vzdialenejším výhľadom, najmä na Kremnické vrchy a Veľkú Fatru, bráni silný opar. Niektorí z nás sa vybrali hľadať miestnu ferratu, ostatní sa kochali a užívali si jarné slnko. Ešte spoločná fotografia, zápis do vrcholovej knihy a začíname zostupovať. Keď sme dorazili do sedla Krížkovce, tak sme ocenili predchádzajúcu skratku a v duchu ďakovali miestnym turistom. Ďalší úsek trasy vedie prevažne zalesneným terénom. Ďalšiu skratku využívame na výstup na náš druhý cieľ, Malý Grič. Prvé stúpanie bolo pomerne strmé, neskôr sa zmiernilo, posledný výšvih nás čakal pod samotným vrcholom. Po jeho prekonaní si užívame ďalší nádherný výhľad. Tomu napomohlo zmiernenie oparu, takže v diaľke sme rozoznali ešte zasnežené vrcholky Veľkej Fatry a dokonca aj susednej Malej Fatry. Na vrchole sa stretávame s dvojicou turistov, ktorí nám poradia obchádzkovú trasu do Handlovej, pretože značená trasa je rozblatená a zničená od lesnej techniky. S radosťou využívame ich ochotu doviesť nás až do Handlovej. Po ceste obdivujeme malebnú kaplnku. Ešte posledný kilometer a sme v Handlovej. Lúčime sa s dvojicou turistov a naše kroky už smerujú k železničnej stanici, kde hodnotíme celú dnešnú akciu.

Za všetkých účastníkov chcem vysloviť poďakovanie kamarátovi Adamovi za jeho nápad navštíviť tieto lokality. Vzhľadom na počasie, atmosféru a správnu partiu považujem túto akciu za veľmi vydarenú. Pevne verím, že v podobnom duchu sa budú konať aj ďalšie naše turistické akcie a podujatia.

Dušan Šrenkel