Nachádzate sa tu

Výstup na Veľký Choč (2016)

Dňa 24. júla 2016 sa konal jeden z ďalších autobusových turistických zájazdov, ktorý organizoval Športklub turistiky Kysucké Nové Mesto. Jeho hlavným cieľom bol dominantný Veľký Choč, známy vďaka svojim kruhovým a ďalekým výhľadom do širokého okolia. Navyše jeho dominantný a nenapodobiteľný vzhľad ho radí medzi najkrajšie vrchy na Slovensku.

Ráno sme všetci dúfali, že nás obídu poludňajšie prehánky s možnosťou búrky, ktorú by sme na samotnom vrchole veru neradi zažili. Na dážď to našťastie nevyzeralo, tak sme sa mohli vybrať na vrchol viacerými trasami. Prvá viedla okolo Likavského hradu cez Predný Choč. Na jeho vrchole sme sa zastavili a odmenil sa nám výhľadom smerom na Ružomberok a okolité vrchy. Ďalšia trasa viedla z dedinky Jasenová, známa ako rodisko nášho spisovateľa Martina Kukučína. Najviac účastníkov si vybralo trasu z Valaskej Dubovej, ktorá je najkratšou výstupovou trasou na vrchol Veľkého Choča. Niekoľko účastníkov zvolilo ešte jednoduchšiu variantu, a tou bola možnosť kúpania sa v termálnom kúpalisku v Lúčkach spojenú s prechádzkami po okolí. Na samotnom vrchole Veľkého Choča sa všetky trasy stretli a mohli sme si užívať výhľady do širokého okolia. Žiaľ, silný opar a zamračená obloha bránili ozaj ďalekým výhľadom, ako aj gýčovým fotografiám. Napriek tomu bolo na vrchole veľa ľudí, medzi nimi sme stretli aj početnú skupinu turistov z ďalekého Prešova. Nechýbala výmena dojmov z výstupu, blahoželania k ďalším výstupom a najmä k šťastným návratom. Nakoniec už nasledoval pomerne strmý zostup smerom do Lúčok, kde sme si nezabudli načerpať vodu z miestneho prameňa. Tí, ktorí prišli skôr, sa stihli aj okúpať, čo po celodennej turistike padne vždy vhod. Meteorológmi ohlasovaný dážď nás našťastie stále obchádzal, pršať začalo až vtedy, keď sme sedeli v autobuse a smerovali domov.

Aj napriek oparu, ktorý znemožňoval ďaleké výhľady, sme skonštatovali, že výstup, ako aj celá akcia sa podarila. Navyše možnosť kúpania sa v Lúčkach zvýšila záujem o túto akciu. Je vysoko pravdepodobné, že sa podľa možností budeme riadiť týmto smerom aj pri ďalších našich turistických zájazdoch.

Dušan Šrenke, účastník akcie