Nachádzate sa tu

Dolnokysucká spomienková 50-tka (2016)

Šport klub turistiky Kysucké Nové Mesto usporiadal v sobotu dňa 6.8.2016. už 6-tý ročník Spomienkovej dolnokysuckej 50-tky na počesť všetkých turistov a priateľov turistiky ktorý už nie sú medzi nami.

Ranné počasie sa ukazovalo veľmi nepriaznivé. Po nočnom daždi všetky hory dookola ako sa hovorí fajčili – odparovali sa ako keby vyšli z horúceho kúpeľa.
Štart sa uskutočnil ráno o 6.00 z vlakovej stanice v KNM . Napriek tomu sa na štart postavilo 13 statočných účastnikov ktorí si verili že aj keď by pršalo tak to zvládnu.
Po prezentácii sa uskutočnil príhovor organizátora T.Bráciníka ohľadom organizácie celej trasy. Potom minúta ticha na tých čo nie sú už medzi nami a robia nám strážnych anjelov na našich potulkách po horách a dolinách. Teplota bola okolo 13. stupňov C , čo bolo celkom príjemné ,preto že keď sme sa rozbehli , tak nás začala hriať naša vlastná energia. Postupovali sme smerom do miestnej chatovej časti Škorčie, ďalej ku krížu pod Táborom kde bola prvá prestávka a každý sa niečím posilnil , veď sme boli už na 8-mom km. Pri kríži sme na počesť a pamiatku našich bývalých kamarátov zapálili symbolickú sviečku .Potom ďalej na vrchol Tábora kde nás privítala pekná výhľadňa. Trošku začalo mrholiť. Ďalej sme smerovali cez Majtánky do centra Nesluše . Medzi tým sa na trať pridala podporná skupina - ďalší štyria účastníci z Rudinskej. My pokračujeme z Nesluše smerom do obce Rudinska, kde sme sa po odbočke do Tarabovcov a Čambalovcov zastavili v malom obchodíku na doplnenie tekutín , sladkosti a potravín. Potom hybaj ďalej smerom na modrú tur. zn. pod Závršie. Tu sa stretáme s podpornou skupinou ktorá vyrazila z Rudinskej ( p. Baranek O ,Mikovčak J, Obšivan F, a predseda Žabka F ). Opúšťame túto skupinu a pokračujeme ponad Divinu, Ľalinok , okolo Rochovice cez Červené , kde sa nám mal naskytnúť fantastický výhľad na všetky svetové strany. Od Kysuckej vrchoviny cez Malú Fatru , ďalej na Javorníky a Beskydy. No smola všetko bolo v opare a hmle. Chodník z Červeného je veľmi nepríjemný –šmykľavý, ani v zime sa po ľade nedá tak dobre šmýkať. Čakali sme kedy niekdo spadne na zadok a sa zasmejeme , ale pozornosť a opatrnosť tomu zabránili.
Pomaly schádzame do Považského Chlmca a postupne do Budatína na prvú občerstvovačku po 27-tom km .V pohostinstve ,,U Hollého´´ nás čakala výborná pečená krkovička s kapustou a knedľou ( mňam , mňam ale mohlo byť aj viac ). Tu sa k nám pridal ďalší turista – P. Balek. a svoje putovanie tu ukončila S. Lisková.
S plnými bruchami sa nám veľmi ťažko rozbiehali naše nosiče – nohy, na smer Zástranie a ďalej ponad sedlo Kotrčiná Lúčka a postupne zbiehame do H.Vadičova na 40-tý km.- na druhú občerstvovačku. Tu v Pizzeri LIVIA si pochutnávame na chlebe s oškvarkovou masťou a cibuľou. Tu trasu ukončili Galvánek Ľ, Veselý M, a Šotkovský P.
Dobre namastené žalúdky dodali novú energiu zbývajúcim 50-tkárom. Pozbierali všetky sily , zrovnali si to v hlave čo ich ešte čaká – vyše 400m prevýšenia do sedla pod Ľadonhorou a potom cez Steny davaj smer Kysuca. Okolo pomníka na vyhorenie mesta do vytúženého cieľa v KNM na námesti. Postupne do cieľa dochádzajú Koleno M , ktorého aj dobre pokropilo keď zbiehal z Poľany –mal šťastie , nás to nechytilo. Ďalej dobiehajú Kubatka M, Bieleš L, Pekárková Z, a Galvánek B. S poslednou skupinou okolo 20,15hod dobieha Machala P, Jakubiková M, Kubánek Ľ, Balek P a Bráciník T. V rýchlom občerstvení v ,,Záseku´´ nás čakala 3-tia občerstvovačka –klobása ,horčica a pivo zadarmo. Ďakujeme Záseku. Tu nás čakala časť účastníkov na čele s predsedom ŠKTKNM Žabkom F a Obšivanom F. Všetci nás vítali a gratulovali k absolvovaniu celej 50-tky s prevýšením okolo 1880m , čo v prepočte znamená cca 69km po rovine .Pomohol nám aj Mazúr M ktorý ráno prešiel z KNM do s. Kotrčina lúčka a späť do KNM do záseku no a potom čakal na všetkých účastníkov. Každému účastníkovi zavesil na krk malú magnetku s logom 50-tky a potriasol rukou za výkon. Za výkon všetkým nielen 50-karom, ale aj 15, 25 , 40-károm, poďakoval aj organizátor Bráciník T, veď každý šľapal podľa svojich síl a možnosti , bol to osobný úspech každého jednotlivca. Samozrejme povedal že sa už tešíme na 7. ročník.

Za ŠKT KNM: Teodor Braciník