Nachádzate sa tu

Zimný prechod Kysuckou vrchovinou (2017)

Športklub turistiky Kysucké Nové Mesto a obec Horný Vadičov zorganizovali 28.1.2017 už 40.ročník lyžiar.prechodu Kys.vrchovinou-Vadičovský okruh. Za ideálneho mrazivého počasia sa zúčastnilo tohto prejazdu okolo 80 bežkárov zo širokého okolia ale aj z Bytče,Žiliny,P.Bystrice,Mojša,Budatína. 47 bežkárov absolvovalo najdlhšiu trasu 36km s prevýšením 1050metrov čo zodpovedá približne 41 km.Najstarším bežkárom,ktorému sa podarilo túto trasu absolvovať bol 67 ročný Gustáv Jakubík z KNM člen ŠKT podarilo sa mu to za 7h30min.
Najrychlejšie sa podarilo celú trasu absolvovať za 6h30min.-Zdenovi Višňákovi z Radole aj vďaka dobrej stope,ktorú pripravili sprievodcovia z ŠKT,ktorí piati vyrazili na trasu už pred siedmou hodinou aby prekontrolovali trasu a urobili posledné úpravy a značenie fáborkami.
Trasu pripravovali aj predchadzajúce dni lebo boli potrebné úpravy trasy.
Kratšiu 25km trasu absolvovalo 16bežkárov hlavne zo Žiliny ale iba preto lebo sa chceli ešte včas dostať domov.Ostatní bežkári absolvovali 11km trasu traverz poza hrebeň Stien alebo trasu poza Vreteň cez Ostré do Dolného Vadičova.
Štart i cieľ bol v pohostinstve u Kultána,kde nám zabezpečili priestory na prezentáciu ako aj občerstvenie po príchode do cieľa.Občerstvenie na 25km v amfiteátri obce H.Vadičov nám zabezpečila obec H.Vadičov prostredníctvom pána starostu Vladimíra Kačeríka,ktorý bol ocenený Ďakovným listom KST, odovzdal mu ho F.Žabka. Občerstvenie bolo formou výbornej a hlavne vydatnej porcie domácej klobásy,ktorá svojou kvalitou predčila aj vynimočne pekné počasie.Za čo si zaslúžia veľkú vďaku od organizátorov zimného lyž.prejazdu ako aj účastníkov,ktorí boli z občerstvením ale aj príjemným prostredím veľmi spokojní.Výdaj horúceho čaju zabezpečoval kolektív nadšencov z H.Vadičova pod vedením Milana Hoštáka.
Účastníci tohto prejazdu dostali v cieli odznak,diplom,magnetku,pohľadnice a propagačné materiály, ktoré poskytlo mesto K.N.Mesto a obec H.Vadičov.
Na jednotlivých trasách boli sprievodcovia s ktorými boli účastníci zrazu veľmi spokojní hlavne tí,ktorí sa v tomto prostredí pohybovali po prvý krát a tešia sa na ďalšie akcie na Kysuciach ako sú „Odomykanie“ a „Zamykanie Kys.brány“ a iné akcie z okresného kalendára turistických podujatí. Na záver zástupcovia RRKST-predseda František Žabka a Ján Ceniga zhodnotili priebeh zimného lyž.prejazdu a vrámci tohto ocenili najuspešnejších ako aj najvzdialenejších turistov tejto vydarenej akcie .Všetci boli vďační zato,že si mohli popozerať panorámy M.Fatry,Kys.Beskyd,Javorníkov ako aj Kys.vrchoviny.Odmenou bola aj krásne zasnežená krajina vytvárala umelecké scény nádhernej zimy.
Záverom by som chcel poďakovať všetkým organizátorom tohto tradičného podujatia,ktoré predstavilo okolie H.Vadičova a hlavne Kys.vrchovinu v plnej svojej kráse pomohlo nám k tomu aj počasie ,ktoré nám umožnilo vychutnávať všetko toto čaro prírody a taktiež "bežkárenia" ako aj nádhernej Kysuckej prírody,ktorú nám môžu mnohí závidieť.

29.1.2017-František Žabka-predseda ŠKT-K.N.Mesto.